300 plus - dla kogo? Nie wszystkie dzieci mogą liczyć na wyprawkę od rządu

W tym roku w ramach programu "Dobry Start" wsparcie finansowe ma otrzymać ponad 4,4 miliona dzieci. Ale dzieci w Polsce w wieku szkolnym jest więcej. Niektóre grupy zostały wykluczone ze świadczenia. Dla kogo 300 plus?

300 plus - dla kogo? Podstawowe informacje

„Dobry Start" to świadczenie, które dzieci otrzymują raz w roku. Przysługują dzieciom uczącym się, aż do momentu skończenia 20 roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych maksymalny wiek został podwyższony o cztery lata.

Zobacz wideo Kiedy i gdzie składać wniosek o 300+?

Jednak 300 plus nie trafia do przedszkolaków ani sześciolatków uczących się w klasach zerowych. Zgodnie z artykułem 6 rozporządzenia o wprowadzeniu świadczenia 300 plus, pieniądze nie przysługują dzieciom rozpoczynającym okres przygotowania przedszkolnego. To nie podoba się wielu rodzicom, którzy uważają to za niesprawiedliwość.

Powiem tak, do zerówki książki trzeba kupić i o wiele więcej przyborów niż w późniejszych klasach. Ja dam radę, ale jeśli zerówka jest obowiązkowa to już w tym programie też ci zerówkowicze powinni być objęci
A do przedszkola to nie trzeba nic kupić?? Dzieci nie malują nie używają kartek i kredek i chodzą na bosaka
Nie ma o co robić szumu. Przedszkolna wyprawka to owszem koszt około 200 zł (w tamtym roku płaciłam za książki 120 zł, kredki, zeszyt do szlaczków, farbki, plastelina itp.), ale chyba to normalne i jeszcze rodzic może zapewnić. A te 300 zł spokojnie wystarcza na podstawową wyprawkę dla klasy pierwszej (liczyłam to kiedyś kupując to, co potrzebne, zeszyty na cały rok). Tornister może podbić cenę, ale nie trzeba kupować nie wiadomo za ile i według mnie rodzic może coś dać od siebie, a nie tylko chcieć więcej, więcej...

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Świadczenie 300 plus dla kogo? Nie wszystkie dzieci mogą liczyć na wsparcie. Jest haczyk

Dobry start. Dla kogo? Kto może złożyć wniosek?

Przypomnijmy, o świadczenie może wystąpić:

  • rodzic,
  • jeśli dziecko nie mieszka z obojgiem rodziców – wniosek składa ten rodzic, który faktycznie opiekuje się dzieckiem,
  • jeśli dzieckiem opiekuje się równocześnie oboje rodziców, to świadczenie otrzyma ten, kto pierwszy złoży wniosek,
  • gdy drugi rodzic złoży wniosek o świadczenie po innym rodzicu, to ustalimy, kto sprawuje opiekę na dzieckiem,
  • opiekun faktyczny dziecka, czyli osoba, która opiekuje się dzieckiem i złożyła do sądu wniosek o jego adopcję,
  • opiekun prawny dziecka – osoba, której sąd powierzył opiekę nad dzieckiem,
  • osoba ucząca się, czyli pełnoletni uczeń, który nie jest na utrzymaniu rodziców, ponieważ rodzice nie żyją lub ma ustalone alimenty od nich.
Więcej o: