Lex Czarnek pogrąży szkoły? Przeciwnicy ministra mają dosyć. "Postawimy billboardy"

Pomysły ministra edukacji i nauki wzbudziły sprzeciw wielu uczniów, nauczycieli i rodziców. Przeciwko jego działaniom stanął także ruch Akcja Demokracja, inicjujący kampanię "Czarnek Out".

W środę 21 lipca Związek Nauczycielstwa Polskiego zorganizował Obywatelski Kongres Edukacyjny, w którym wzięli udział nauczyciele, rodzice, samorządowcy, posłowie oraz przedstawiciele organizacji i inicjatyw związanych z edukacją. Zebrani analizowali jakie będą konsekwencje zmian wprowadzonych w prawie oświatowym. Na koniec wydarzenia prezes ZNP przeczytał list do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Morawickiego i parlamentarzystów, apelując o wstrzymanie niekorzystnych zmian w systemie edukacji planowanych przez Przemysława Czarnka - Czarnek Lex.

Lex Czarnek pogrąży szkoły?

Przypominamy, że kluczowe zmiany dotyczą między innymi obsadzania stanowisk dyrektorów szkół i sprawowania nad nim nadzoru pedagogicznego przez kuratorów oświaty. Sławomir Broniarz określił te pomysły jako szkodliwe oraz niekorzystne dla uczniów i uczennic. Stwierdził, że ograniczą autonomię szkół, dyrektorów oraz nauczycieli i nauczycielek, marginalizują rolę rodziców, pogłębią kryzys kadrowy w szkołach i przedszkolach, obniżą status zawodowy nauczycieli i ograniczą rolę samorządów jako organów prowadzących szkoły.

300 plus dla przedszkolaka 2021. Niektóre dzieci wciąż bez wsparcia finansowego300 plus dla przedszkolaka 2021. Niektóre dzieci wciąż bez wsparcia finansowego

Zobacz wideo Rząd dopuści możliwość mieszania szczepionek przeciw COVID-19

Przeciwko pomysłom ministra edukacji opowiedział się także ruch Akcja Demokracja, którego członkowie zainicjowali kampanię "Czarnek out". Ogłosili, że rozpoczęli już zbiórkę pieniędzy na bilbordy, które mają pojawić się na terenie całej Polski. Zdaniem aktywistów dodadzą one otuchy osoba z miększych i większych placówek, które doświadczyły negatywnych konsekwencji działań szefa MEiN.

Postawimy billboardy dodające otuchy uczniom i uczennicom, studentom i studentkom, kadrze pedagogicznej zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych ośrodkach

- napisano na stronie na Facebooku ruchu Akcja Demokracja.

Robocze hasło kampanii to "Nie damy się Czarnkowi", a bilbordy mają różnić się od siebie wyglądem. Niektóre zostaną uzupełnione o określenia skrytykowanych przez Przemysława Czarnka grup ludzi np. ateistów lub osób LGBT, lub uczelni, o których minister edukacji i nauki wyrażał się w niepochlebny sposób. Oprócz bilbordów aktywiści planuj stworzyć aplikację i stronę z internetową, za której pośrednictwem będzie można dodać otuchy znajomym i bliskim.

Minister edukacji i nauki Przemysław CzarnekEdukacja seksualna w szkołach. "Niech uczą jak nie zostać nastoletnim rodzicem"

Więcej o: