"Cnoty niewieście". Co to znaczy? "To zmierza ku zniewoleniu kobiet"

"Ugruntowanie dziewcząt do cnót niewieścich" to jeden z popularniejszych tematów ostatnich dni. Jedni szydzą, inni z niedowierzaniem komentują kolejny pomysł Ministerstwa Edukacji i Nauki. Na temat cnót niewieści wypowiedział się najpierw doradca ministra edukacji dr Paweł Skrzydlewski, potem kwestię tę podtrzymał minister edukacji Przemysław Czarnek. Co to znaczy? Cnoty niewieście, czyli co?

Cnoty niewieście. Co to znaczy? O co chodzi?

Priorytety na rok szkolny 2021/2022 według przedstawicieli ministerstwa edukacji mają być:

  • wychowanie do życia w rodzinie,
  • historia najnowsza,
  • cnoty niewieście.

Nie do końca wiadomo, co oznaczają owe cnoty niewieście. Jednak wiele osób jest oburzonych stanowiskiem MEN-u.

Kwestia rodziny, kryzysu rodziny i ataku na rodzinę jest potężna. W Europie, świecie, Polsce [...] Wychowanie do życia w rodzinie jawi się jako ogromnie ważne, z tym skorelowanie jest wyczulenie na takie wartości i cnoty  jak dobro i piękno. Tu też mamy jakieś zachwianie. Kanon edukacji klasycznej, patriotycznej, historycznej i edukacja ekologiczna. To jest niezwykle ważne [...] 

- powiedział Przemysław Czarnek w rozmowie z radiową "Jedynką".

Cnoty niewieście. Co to znaczy?

W dyskusji pojawiają się także pytania wprost. Co to znaczy cnoty niewieście? Ministerstwo nie sprecyzowało, o czym dokładnie myśli. Jednak w biblijnej Księdze Przysłów pojawia się taka nomenklatura.

W tradycji chrześcijańskiej katalog cnót niewieścich zawarty jest w biblijnej Księdze Przysłów (Prz 31). Przeczytać tu można, że dzielna kobieta (mulier fortis) jest ostoją małżonka, zajmuje się pracami domowymi – przędzie wełnę i len, przygotowuje posiłki, zajmuje się gospodarstwem i ogrodem, jest miłosierna, zapobiegliwa, skrzętna, dobra i mądra, należytą opieką otacza męża i dzieci

– wyjaśnia prof. dr hab. Barbara Milewska-Waźbińska z UW w artykule  "Łacińskie szepty w grobowej ciszy. Uwagi o wierszach nagrobnych poświęconych kobietom".

Zobacz wideo Pandemia uderza w młodych. Psychiatra: Narastają w nich trudne emocje

Cnoty niewieście. Co to znaczy? Powrót do średniowiecza

Rodzice nie kryją oburzenia. Na profilu facebook'owym eDziecka spytaliśmy rodziców, co myślą o planach ministerstwa.

Cnoty niewieście mnie przerażają, czyżby powrót do średniowiecza? Tak długo kobiety walczyły o równość, a tu znowu segregacja. Dom ma wychowywać, a szkoła wspierać, nie odwrotnie. 
Cnoty? Z jakiej epoki będą wprowadzane?
Wszystko zmierza ku zniewoleniu kobiet, uzależnieniu kobiet od mężczyzn, wierzę, że kobiety się nie poddadzą rządom chorych polityków.
Niech oni zajmą się swoimi niewiastami, a od naszych dzieci trzymają się z daleka

- pisali rodzice.

Podobna narracja utrzymuje się także w innych mediach społecznościowych. Na przykład na Twitterze.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.