300 plus. W tym roku wnioski tylko formą elektroniczną. To nie jest jedyna zmiana

- Program "Dobry Start" to inwestycja w edukację polskich dzieci. To 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. To wsparcie dla 4,4 miliona uczniów - brzmi rządowy komunikat. Ale nie wszyscy dostaną pieniądze. Komu przysługuje 300 plus? Co z sześciolatkami, które idą do zerówki?

300 plus. Wsparcie na początek roku szkolnego

Świadczenie dobry start przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Na dziecko niepełnosprawne, uczące się w szkole,  świadczenie przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życia

- przypomina gov.pl.

Nie wszyscy jednak dostaną pieniądze. Aby otrzymać wsparcie w postaci 300 plus, należy pamiętać o kilku terminach i zmianach wprowadzonych w 2021 roku.

Jak złożyć wniosek 300 plus? Ważne zmiany

Nabór wniosków do programu 300 plus już trwa. Pamiętajmy, że od 2021 roku wnioski  można składać tylko w formie elektroniczne. Obsługą programu w pełni zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski o Dobry start 2021 można składać  od 1 lipca. Można to zrobić przez:

  • bankowość elektroniczną
  • portal Emp@tia
  • PUE ZUS

Wnioski o 300 plus można składać do 30 listopada 2021 roku. Jeśli przekroczymy ten termin, pieniędzy nie dostaniemy.

TU ZNAJDZIESZ SZCZEGÓŁOWĄ INSTRUKCJĘ ZŁOŻENIA WNIOSKU O 300 PLUS

Zobacz wideo Kiedy i gdzie składać wniosek o 300+?

300 plus. Czy dzieci z zerówki dostaną pieniądze?

Wiele mówi się o niesprawiedliwości w przyznawaniu świadczenia. Pokrzywdzone są dzieci najmłodsze, czyli sześciolatki, które rozpoczynają swoją przygodę w zerówce. Im pieniądze się nie należą. Zgodnie z § 6 rozporządzenia o świadczeniu 300 plus, pieniądze nie przysługują na dziecko z tytułu rozpoczęcia rocznego przygotowania przedszkolnego.

Wsparcie pieniężne nie zostało przewidziane na dzieci, które realizują roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu czy zerówce  w szkole. A rodzice także w tym przypadku ponoszą koszty. Muszą kupić przybory szkolne czy pomoce naukowe.

Więcej o: