Wyniki egzaminu ósmoklasisty. Uczniowie najgorzej poradzili sobie z matematyką. "Mogło być lepiej"

Uczniowie, którzy w maju przystąpili do egzaminów ósmoklasisty, poznali swoje wyniki. Centralna Komisja Egzaminacyjna ujawniła, ile procent uzyskali średnio z danego przedmiotu. Najsłabiej poszła im matematyka.

Ze względu na miesiące edukacji zdalnej, nauka w roku szkolnym 2020/2021 przebiegała uczniom w nietypowy sposób. Brak bezpośredniego kontaktu z nauczycielami przełożył się na ich wyniki w nauce, a w szczególnej sytuacji znaleźli się maturzyści i uczniowie klas ósmych. Rząd uwzględnił jednak niełatwe okoliczności do nauki i podjął decyzję o ograniczeniu wymogów egzaminacyjnych. Uczniowie klas ósmych do egzaminu podeszli w wyjątkowo późnym terminie, bo nie w kwietniu, jak miało to miejsce w ubiegłych latach, ale dopiero od 25 do 27 maja. Osoby, które z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie mogły pojawić się w szkołach w pierwszym terminie, mogły podejść do egzaminu od 16 do 18 czerwca.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty ogłoszone 2 lipca

W tym roku do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło 360400 uczniów z 12700 szkół. Wyniki zostały ogłoszone w piątek 2 lipca. Ósmoklasiści najlepiej poradzili sobie z angielskimi, a ich średni wynik wyniósł 66 proc., z egzaminu z języka polskiego 60 proc., a z języka niemieckiego 49 proc. Najgorzej poradzili sobie z matematyką, z której otrzymali średnio 47 proc. możliwych do zdobycia punktów.

Do kiedy składać wniosek o 300 plus 2021? Nie wszyscy dostaną pieniądzeDo kiedy składać wniosek o 300 plus 2021? Nie wszyscy dostaną pieniądze

Zobacz wideo Anna Lewandowska pokazała swój cellulit. Odpowiada fance: Co z nim zrobić? To proste!
Z języka polskiego najwyższe wyniki uzyskało 9733 uczniów (2,8 proc.), matematyki – 25678 uczniów (7,5 proc.), języka angielskiego – 109903 uczniów (32,8 proc.), języka niemieckiego – 1163 uczniów (12,4 proc). 4101 uczniów uzyskało ze wszystkich egzaminów od 90 do 100 proc. punktów możliwych do zdobycia

- czytamy na oficjalnej stronie gov.pl.

Należy zaznaczyć, że egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. W procesie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych uczniowie powinni pamiętać o uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do danej placówki o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty w sposób określony dla szkoły do 14 lipca. Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do każdej szkoły ponadpodstawowej zostaną wywieszone 22 lipca.

Uczniowie skomentowali swoje wyniki na grupie na Facebooku poświęconej egzaminowi ósmoklasisty.

Czekanie na wyniki to dużo większy stres, niż pisanie egzaminu
Nie jest źle, ale martwię się, czy wystarczy, by dostać się do wymarzonej szkoły
Mogło być lepiej, ale nie jest źle
Angielski 100 proc., reszta szkoda gadać

- pisali.

Co ciekawe, mimo miesięcy nauki zdalnej w roku szkolnym 2020/2021 uczniowie lepiej poradzili sobie z egzaminem, niż w ubiegłym roku. Wówczas średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów: z egzaminu z języka polskiego ósmoklasiści uzyskali średnio 59 proc., z matematyki – 46 proc., z języka angielskiego – 54 proc., a z języka niemieckiego – 46 proc.

Przemysław Czarnek chciał kar dla dyrektorów szkół. Pomysł może nie uzyskać poparcia w SejmieMinister Czarnek chciał kar dla dyrektorów szkół. Oznaczałyby mniejszy wpływ rodziców na wychowanie dzieci

Więcej o: