Kiedy składać wniosek o 300 plus? Rząd przyjął zmiany. Niebawem kluczowa data

Rząd przyjął projekt rozporządzenia, który wprowadza ważne zmiany w programie "Dobry Start", czyli popularnym programie 300 plus. Kiedy składać wniosek o 300 plus?

Kiedy składać wniosek o 300 plus? Zmiany we wnioskach

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej złożyło projekt zmian w popularnym wśród rodziców uczniów programie 300 plus. Rząd przychylił się do pomysłu, projekt rozporządzenia został przyjęty. Zmiany mają dotyczyć zasad naboru wniosków do programu "Dobry Start" na rok szkolny 2021/2022. Główna zmiana dotyczy formy składania wniosków. Będzie można je składać wyłącznie w formie elektronicznej, a obsługą całego procesu zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Kiedy składać wniosek o 300 plus? Zmiany od 1 lipca

Nie wszyscy odczują zmiany. Część rodziców, którzy korzystali już z elektronicznych sposobów składania wniosków, nie zauważą różnicy w programie 300 plus. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podkreśla dobitnie, że rodzice, którzy do tej pory składali wnioski o świadczenie "Dobry Start" poprzez:

  • bankowość elektroniczną,
  • PUE ZUS,
  • system Empatia

nie zauważą zmian.

Zobacz wideo Kiedy i gdzie składać wniosek o 300+?

Dzięki wprowadzeniu konieczności złożenia wniosków w formie elektronicznej rząd zaoszczędzi sporo pieniędzy. Zmiany wpłyną na redukcję kosztów obsługi programu "Dobry Start". Według rządowych wyliczeń, w latach 2021-2031 łączne koszty obsługi wyniosą około 15 mln zł. Od tego roku spodziewane są oszczędności dla budżetu państwa na poziomie ok. 488 mln zł.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: 300 plus na "Dobry Start". Rząd przyjął rozporządzenie. Zmiany od 1 lipca

Kiedy składać wniosek o 300 plus? Na czym polega program 300 plus?

Kiedy składać wniosek o 300 plus? W tym roku rodzice mogą składać wnioski o świadczenie 300 plus od 1 lipca do 30 listopada.

Przypomnijmy, "Dobry Start" to świadczenie dla rodziców i opiekunów uczących się dzieci oraz pełnoletnich uczniów do 20. roku życia, którzy nie są na utrzymaniu rodziców. Warto tu zaznaczyć, że dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymują świadczenie do ukończenia 24. roku życia. Nie są to jednak środki dedykowane studentom. Bez względu na budżet rodziny, uczniom przysługuje 300 zł jednorazowo, gdy rozpoczyna się rok szkolny.

Więcej o: