Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2021? Wystawione oceny to nie powód, by decydować się na wagary

Zakończenie roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Skwar za oknami nie zachęca do przebywania w szkolnych murach, jednak wystawienie ocen nie upoważnia do wcześniejszego wolnego.

Zakończenie roku szkolnego 2020/2021 coraz bliżej. Chociaż termin rozpoczęcia wakacji zawsze interesował uczniów i nauczycieli, tym razem jest szczególnie wyczekiwany. Wszystko za sprawą izolacji i obostrzeń, które dokuczliwie dały się we znaki dzieciom i młodzieży. Z powodu zagrożenia epidemicznego musieli dostosować się do zupełnie nowych warunków nauki i przenieść się z sal lekcyjnych przed ekrany komputerów. Brak bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami i nauczycielami miał negatywny wpływ zarówno na ich wiedzę, jak i samopoczucie.

Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2021?

Choć początkowo z niecierpliwością oczekiwano zniesienia restrykcji, z czasem zaczęto wątpić, że nastąpi ono przed wakacjami. Wielu uczniów zaskoczyła więc decyzja rządu o powrocie do nauki stacjonarnej przed samymi wystawieniem ocen. Obawiano się, że nauczyciele wykorzystają okazję, aby weryfikować wiedzę uczniów, odpytując ich, sprawdzając zeszyty i zapowiadając liczne sprawdziany. Dla niektórych możliwość zdobycia dodatkowych stopni była jednak bardzo istotna. Mowa to uczniach, których groziły oceny niedostateczne na koniec roku oraz o osobach, które starały się o świadectwo z czerwonym paskiem.

Zobacz wideo Ewa Chodakowska nie chce mieć dzieci. "Bałam się o tym mówić"

Przypominamy, że aby zyskać to wyróżnienie, należy mieć średnią ocen minimum 4,75 oraz przynajmniej bardzo dobre zachowanie. W większości placówek ostateczne wystawienie ocen końcowych odbyło się we wtorek 15 czerwca. Chociaż zakończenie roku szkolnego 2020/2021 zaplanowano dopiero na piątek 26 czerwca do tego czasu dzieci i młodzież nadal dotyczy obowiązek szkolny. Ci, których upał zachęca do wypoczynku na świeżym powietrzu powinni wstrzymać się jeszcze kilka dni.

Zgodnie z art. 35 ustawy Prawo Oświatowe (tj. Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 z późn. zm.) nauka w Polsce jest obowiązkowa do czasu ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Obowiązek szkolny rozpoczyna się wraz z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dane dziecko kończy 7 lat i trwa do ukończenia szkoły podstawowej (nie dłużej jednak niż do ukończenia 18. roku życia). Z obowiązku szkolnego wynika, że dziecko pobiera naukę w ramach określonej organizacji roku szkolnego, czyli do dnia oficjalnego zakończenia roku w placówce, do której uczęszcza.

Więcej o:
Copyright © Agora SA