Czy po wystawieniu ocen trzeba chodzić do szkoły? W praktyce to zależy od rodziców

Czy po wystawieniu ocen trzeba chodzić do szkoły? Formalnie taki obowiązek istnieje, jednak sporo uczniów go nie przestrzega, rodzice też przymykają na to oko, pozwalając swoim pociechom na wagary.

Czy po wystawieniu ocen trzeba chodzić do szkoły? Tak, chociaż część uczniów i ich rodziców nie stosuje się do tego obowiązku. Ostatnie tygodnie w szkołach były czasem wytężonej pracy wynikającej m.in. z chęci poprawienia ocen końcowych, aby móc się pochwalić jak najwyższą średnią. W części placówek oceny na koniec roku są już wystawione. Oficjalne zakończenie roku szkolnego jest zaplanowane na 25 czerwca (piątek). 

Internetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisuInternetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisu eDziecko.pl

Czy po wystawieniu ocen trzeba chodzić do szkoły?

Tak. Wszystko wynika z obowiązku szkolnego. Zgodnie z art. 35 ustawy Prawo Oświatowe (tj. Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 z późn. zm.) nauka w Polsce jest obowiązkowa do czasu ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Obowiązek szkolny rozpoczyna się wraz z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dane dziecko kończy 7 lat i trwa do ukończenia szkoły podstawowej (nie dłużej jednak niż do ukończenia 18. roku życia). Z obowiązku szkolnego wynika, że dziecko pobiera naukę w ramach określonej organizacji roku szkolnego, czyli do dnia oficjalnego zakończenia roku w placówce. Ostatnie dni w szkole, już po wystawieniu ocen i przed uroczystością wręczenia świadectw zwykle są "luźniejsze", nie ma jednak żadnych przesłanek formalnych, z których wynikałoby, że uczniowie mogą je pomijać. 

Zobacz wideo Czy lęk przed pająkami jest uzasadniony? Wyjaśniamy [PRACOWNIA BRONKA]

Czy po wystawieniu ocen trzeba chodzić do szkoły? W tym roku warto

W tym roku szkolnym z powodu panującej epidemii koronawirusa uczniowie większość czasu spędzili w domach, przed telewizorem. Do placówek wrócili dwa tygodnie temu (uczniowie klas 4-8 i uczniowie szkół ponadpodstawowych) lub niespełna sześć tygodni temu (uczniowie klas 1-3). Warto więc ostatnie dni roku szkolnego wykorzystać na odbudowywanie relacji z rówieśnikami. 

Uczniowie klasy II Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Zespole Szkół  Muzycznych otrzymali świadectwa z rąk prezydenta Michała Zaleskiego w nagrodę za najlepszą średnią.Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2021? Uroczyste wręczenie świadectw może zostać odwołane

Zakończenie roku szkolnego - uroczystość wręczenia świadectw

Zakończenie roku szkolnego 2021 po raz kolejny będzie miało miejsce w czasie pandemii. Dyrektorzy szkół otrzymali od ministerstwa edukacji wytyczne w sprawie organizacji uroczystości wręczenia świadectw. Muszą to zrobić w taki sposób, żeby zapewnić uczniom, nauczycielom i pozostałym pracownikom placówek bezpieczeństwo i zminimalizować ryzyko zakażenia. Część z nich zapewne zorganizuje uroczystość na świeżym powietrzu.

Więcej o: