Jak obliczyć średnią ocen? Sprawdź, ile brakuje do czerwonego paska

Jak obliczyć średnią ocen? Uczniowie przeliczają swoje stopnie, w nadziei, że uda im się otrzymać świadectwo z wyróżnieniem. Ci, którym brakuje naprawdę niewiele, mają jeszcze szanse na ostatnie poprawki.

Jak obliczyć średnią ocen? Jaką średnią trzeba mieć, żeby dostać świadectwo z paskiem? A jakie zachowanie? Czy religia wlicza się do średniej? Uczniowie wymieniają się tymi informacjami, bo koniec roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami, a niektórzy wciąż jeszcze mają wątpliwości. 

Internetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisuInternetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisu eDziecko.pl

Jak obliczyć średnią ocen? Najmłodsi uczniowie nie muszą

Zgodnie z zasadami określonymi przez Ministerstwo Edukacji, świadectwo z czerwonym paskiem mogą dostać dopiero uczniowie od czwartej klasy wzwyż. Oznacza to, ze ci uczęszczający do klas 1-3 nie muszą się tym martwić.

Zobacz wideo Czy lęk przed pająkami jest uzasadniony? Wyjaśniamy [PRACOWNIA BRONKA]

Jak obliczyć średnią ocen?

Średnia ocen końcowych z poszczególnych przedmiotów jest szczególnie ważna dla tych, którzy mają nadzieję na świadectwo z wyróżnieniem, czyli czerwonym paskiem. Żeby móc się takim pochwalić, trzeba mieć średnią wynoszącą minimum 4,75. Żeby obliczyć średnią arytmetyczną na koniec roku, należy zsumować wszystkie oceny z poszczególnych przedmiotów, a następnie podzielić wynik przez liczbę tych przedmiotów. 

Jak obliczyć średnią z ocen?Jak obliczyć średnią ocen? Ten wynik jest szczególnie ważny dla uczniów, którzy walczą o czerwony pasek

Jak obliczyć średnią ocen? Ważne jest też zachowanie

Żeby dostać świadectwo z czerwonym paskiem, średnia na koniec roku wyższa niż 4,75 nie wystarczy. O tym, czy dany uczeń otrzyma cenzurkę z wyróżnieniem, zależy też to, jak zachowywał się w czasie minionego roku szkolnego, czyli jaką będzie miał ocenę z zachowania. Tu wchodzą w grę jedynie dwie: wzorowa i bardzo dobra. Jeśli zachowanie jakiegoś ucznia będzie gorsze, to nawet jeśli będzie prymusem, a jego średnia wyniesie 5,0, nie dostanie świadectwa z paskiem. Wszystkie te warunki określono w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych.

Więcej o: