Wakacje 2021 - odliczanie. Będą krótsze, by nadrobić zaległości? Wiceminister rozwiewa wątpliwości

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Pojawiły się spekulacje, czy w związku z miesiącami edukacji zdalnej letnie wolne zostanie skrócone, aby dzieci i młodzież nadrobili zaległości. Wiceminister edukacji rozwiewa wątpliwości.

Uczniowie co roku z utęsknieniem wyczekują terminu wakacji. Z powodu epidemii koronawirusa ich edukacja w roku szkolnym 2020/2021 wyglądała inaczej, niż dotychczas. Ze szkolnych ławek musieli przenieść się przed ekrany monitorów, a nauka zdalna znacząco odbiła się na ich samopoczuciu i poziomie wiedzy. Po okresie izolacji dzieci i młodzież szczególnie nie mogą doczekać się letniego wolnego i okazji do spotkań, ale pojawiły się spekulacje, że w zaistniałych okolicznościach wakacje mogą zostać skrócone.

Wakacje 2021 - odliczanie

Do obaw uczniów odniósł się wiceminister edukacji Tomasz Rzymowski. Jasno zaznaczył, że na razie nie widzi konieczności skrócenia wakacji.

1 września miejmy nadzieję, że bez jakichkolwiek przeszkód rozpocznie się rok szkolny, nie widać na razie na horyzoncie przeszkód do tego

- powiedział w programie "Kwadrans Polityczny" w TVP1.

Szkoła Podstawowa w Bezwoli"Krwawy powrót do nauki". Nauczycielka: Wraca opresyjne myślenie o szkole

Zobacz wideo Klaudia Halejcio pokazała niespodziankę, jaka czekała na nią w domu po powrocie ze szpitala

Wiceszef resortu przyznał jednak, że konieczne jest nadrobienie braku w edukacji, a szkoły będą musiały wygospodarować dodatkowe godziny w ramach "największych potrzeb i braków".

Będą te kierunkowe przedmioty zwłaszcza w szkołach ponadpodstawowych, gdzie uczniowie przygotowują się do egzaminów i studiów

- tłumaczył.

Tomasz Rzymowski powiedział również, że w niektórych szkołach funkcjonują już punkty szczepień, z których uczniowie będą mógł skorzystać we wrześniu, czyli zaraz po rozpoczęciu roku szkolnego. Zaznaczył jednak, że decyzja w tej kwestii będzie zależeć od samorządów.

Tutaj opieramy się na doświadczeniach samorządu lokalnego. Decyzja o szczepieniach w szkołach od września jest podyktowana wolą samorządów

- mówił.

Zakończenie roku szkolnego 2020/2021 zaplanowano na piątek 25 czerwca. Oznacza to, że licząc od środy 9 czerwca do wakacji pozostało zaledwie 15 dni (11 dni bez weekendów). Uczniowie, którzy chcą poprawić wyniki powinni się pospieszyć, ponieważ ostateczny termin wystawienia ocen końcowych mija we wrotek 15 czerwca.

Internetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisuInternetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisu eDziecko.pl

Więcej o: