Prezent na zakończenie roku szkolnego. Nauczycielka: "Drogie upominki wprawiają w zakłopotanie"

Prezent na zakończenie roku szkolnego dla nauczycieli to nie jest obowiązek. Jednak rodzice zwykle albo organizują składki albo sami kupują upominki, które ich dzieci przekazują swoim wychowawcom. Czy nauczyciele lubią je przyjmować? "Drogie prezenty wprawiają mnie w zakłopotanie" - przyznaje jedna z naszych rozmówczyń.

Prezenty wręczane nauczycielom z okazji zakończenia roku szkolnego, którymi okazujemy wdzięczność, od lat budzą kontrowersje. Według pedagogów, jeśli rodzice chcą podarować jakiś upominek - powinien on być symboliczny i skromny i taktowny. 

Zdarzało się w naszej szkole, że jeden nauczyciel otrzymał drogi prezent (np.zastawę porcelanową), a inny nie dostał żadnego prezentu. Przez to było niezręcznie 

- powiedziała w rozmowie z edziecko.pl nauczycielka jednej z podstawówki z województwa mazowieckiego.

Prezent na zakończenie roku szkolnego. "Drogie upominki bardziej krępują niż cieszą"

Czasy kupowania drogich, pokaźnych prezentów mamy już za sobą. Obecnie drogie upominki bardziej krępują, niż cieszą. Symboliczne kwiaty, czy czekoladki okej, ale ważniejsze są słowa wdzięczności od uczniów 

- dodała. "Cieszą prezenty przemyślane, takie, które nie są przypadkowe i mają jednak związek z wykonywaną przez nas pracą. Z rzeczy materialnych, jakie otrzymałam, najbardziej ucieszył mnie album ze zdjęciami i podziękowaniami od uczniów, wygrawerowany długopis i książka z dedykacją. Ale tak jak już wcześniej wspomniałam, najlepszym prezentem na zakończenie roku szkolnego dla nauczyciela będą szczere słowa podziękowania" - przyznała. 

Zatem jeśli myślicie nad prezentem na zakończenie roku szkolnego dla nauczycieli, weźcie pod uwagę to, jakie znaczenie ma upominek. Niech on będzie symboliczny i taktowny albo wykonany samodzielnie przez uczniów. To nie sprawi w zakłopotanie pedagogów, a z pewnością wywoła uśmiech na ich twarzy. 

Zobacz wideo Jakie są największe problemy polskiego systemu edukacji?
Więcej o: