Do kiedy są wystawiane oceny na koniec roku 2021? Niektóre szkoły korzystają z okazji do weryfikacji wiedzy uczniów

Do wystawienia ocen końcowych pozostało zaledwie kilka dni, a w niektórych placówkach powrót do nauki stacjonarnej stał się okazją do wnikliwego sprawdzenia wiedzy uczniów. Ci, którzy chcą zawalczyć o świadectwo z czerwonymi paskiem, powinni uważać.

Przełom maja i czerwca zawsze był ważnym okresem. Uczniowie zadowoleni ze swoich wyników szczególnie uważali, aby nie zdobyć wówczas żadnej słabej oceny, pilni walczyli o świadectwo z czerwonym paskiem, a ci, którym groziła ocena niedostateczna na koniec roku, starali się poprawić stopnie. Pandemiczna rzeczywistość zaburzyła jednak typowy rytm nauki, a miesiące nauki zdalnej negatywnie wpłynęły zarówno na wiedzę, jak i nawyki dzieci oraz młodzieży.

Do kiedy są wystawiane oceny na koniec roku 2021?

Wiele osób podejrzewało, że ze względu na zagrożenie epidemiczne, powrót do nauki stacjonarnej w tym roku szkolnym będzie niemożliwy. Pod koniec kwietnia ogłoszono jednak decyzję o powrocie do szkół w maju i to dla wszystkich roczników. Informacja ta zaniepokoiła niektórych uczniów. Obawiali się, że bezpośredni kontakt z młodzieżą, będzie dla nauczycieli okazją do dokładnego weryfikowania ich wiedzy, sprawdzania zeszytów, odpytywania i zapowiadania wielu sprawdzianów oraz klasówek. Zaniepokojeni jeszcze przed powrotem do placówek napisali petycję do ministra edukacji i nauki z prośbą o niewracanie do szkół. Przemysław Czarnek nie uległ im, ale zaapelował do dyrektorów szkół  dyrektorów szkół, "by w pierwszej kolejności skupić się na odbudowie wspólnoty, więzi między uczniami i odbudowy zaufania między nauczycielami a uczniami". W praktyce podejście do weryfikowania wiedzy dzieci i młodzieży wyglądało różnie, w zależności od placówki oraz nauczyciela.

To, jak są prowadzone zajęcia, zależy od nauczyciela. Jedni chcą nadrobić to, co stracone, a innymi są łaskawi. Mamy dużo pracy domowej, a najbardziej cisną nas z języków. Tak to dochodzą małe kartkóweczki

- powiedział jeden z uczniów w rozmowie z portalem edziecko.pl.

Zobacz wideo Agnieszka Kaczorowska pokazała swój baby shower

Pole namiotoweObozy pod namiotami - zasady bezpieczeństwa

U nas na starcie zaczęto od sprawdzania wiedzy z lekcji zdalnych, ewentualnie nauczyciele robili powtórki z ostatnich tematów. Początkowo nie było to na ocenę. Przez pierwsze dwa tygodnie nie sprawdzali nam notatek, ale od tego tygodnia już tak. Nauczyciele zapowiedzieli, że oceniony zostanie tylko ostatni zapisany zeszyt. Oznacza to, że jeżeli w ciągu roku zapisaliśmy trzy, to znaczenie ma ten najnowszy. Przez ostatnie dwa tygodnie przepisujemy notatki, bo samo to, co zapisaliśmy od 17 maja nie przejdzie. Ja na szczęście prowadziłam zeszyty w czasie edukacji zdalnej

- deklarowała inna uczennica.

Niektóre szkoły położyły jednak nacisk na aklimatyzację i dobre samopoczucie uczniów, a dyrektorzy pilnowali, aby nauczyciele przesadnie nie stresowali młodzieży.

W mojej szkole dyrektorka sama ustaliła, że pierwsze dwa tygodnie będą luźne. Nie można było pytać uczniów na ocenę, ani robić karkówek i sprawdzianów. Nauczyciele postawili na integrację klas. Mamy wiele wycieczek i powoli znów możemy przyzwyczajać się do wstawania rano i systematycznej nauki. Nawet dyrektorka zapowiedziała, że jeśli jakiś nauczyciel chciałby nas pytać, czy zrobić sprawdzian, to mamy ją o tym od razu poinformować

- twierdziła uczennica z Opola.

Nauczyciele mieli czas do 2 czerwca na wystawienie przewidywanych ocen, a ostateczny termin wystawienia ocen końcowych minie we wtorek 15 czerwca. Oznacza to, że licząc od wtorku 8 czerwca na poprawę ocen zostało zaledwie 5 dni.

Internetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisuInternetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisu eDziecko.pl

Więcej o: