Jak obliczyć średnią ocen na koniec roku? Wysoka średnie wcale nie gwarantuje czerwonego paska

Zakończenie roku szkolnego coraz bliżej. Uczniowie, którzy chcą poprawić oceny i zawalczyć o świadectwo z czerwonym paskiem, powinni się pospieszyć. Istotną rolę odgrywa jeszcze jeden czynnik.

W maju nastąpił stopniowy powrót do szkół uczniów wszystkich roczników. W czwartek 4 maja do placówek wróciły dzieci z klas 1-3, w poniedziałek 17 maja na edukację hybrydową przeszła młodzież z klas 4-8 oraz uczniowie szkół średnich. Natomiast od poniedziałku 31 nauka stacjonarna obowiązuje już wszystkie roczniki. Powszechnie wiadomo, że początek czerwca jest ważnym okresem dla uczniów i nauczycieli. To właśnie wtedy dzieci i młodzież starają się poprawić wyniki przed ostatecznym wystawieniem ocen.

Jak obliczyć średnią ocen na koniec roku?

Miesiące edukacji zdalnej odbiły się na wiedzy uczniów. Niektórzy obawiali się powrót do szkół, sądząc, że bezpośredni kontakt z nauczycielami będzie dla nich okazją do zrobienia dużej ilości sprawdzianów i kartkówek.

Pragnę przypomnieć, że zaraz po wydaniu rozporządzenia dotyczącego powrotu dzieci do szkół, również tego hybrydowego od 17 maja, zaapelowaliśmy do dyrektorów szkół i do nauczycieli, aby w pierwszej kolejności skupić się na odbudowie wspólnoty, więzi między uczniami, ale także między uczniami i nauczycielami, oczywiście z zachowaniem wszystkich innych funkcji szkoły

- uspokajał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek na konferencji prasowej.

Zobacz wideo Księżna Kate spotkała się z małą dziewczynką. Olśniła swoją różową kreacją

Są jednak osoby, dla których wszelkie okazje pod pociągnięcia stopni są szczególnie ważne. Mowa tu głównie o uczniach, którzy chcą mieć świadectwo z czerwonym paskiem albo obawiają się, że z jakiegoś przedmiotu otrzymają ocenę niedostateczną.

W kwestii wystawienia ocen istotną rolę mają dla nich trzy terminy. Poniedziałek 24 maja, kiedy wypada dzień wystawienia przewidywanych ocen niedostatecznych, środa 2 czerwca, kiedy mają zostać wystawione pozostałe przewidywane oceny roczne oraz wtorek 15 czerwca, kiedy nastąpi ostateczna data wystawienia ocen rocznych ze wszystkich przedmiotów.

Przypominamy, że uczniowie, którzy chcą otrzymać świadectwo z czerwonym paskiem, muszą mieć średnią wynoszącą minimum 4,75. Aby obliczyć średnią arytmetyczną na koniec roku, należy zsumować wszystkie oceny, a następnie podzielić je przez liczbę przedmiotów. Dobre stopnie to jednak nie wszystko. Warunkiem otrzymania świadectwa z czerwonym paskiem jest także bardzo dobre zachowanie. Oznacza to, że osoby z dobrym zachowaniem nie mają już szans na to wyróżnienie.

Więcej o: