Technikum czy liceum? Trudno zdecydować, a nabór do szkół ponadpodstawowych trwa

Panuje stereotyp, że do liceum idą mądrzejsi i zdolniejsi uczniowie. Do technikum - dzieci, które nie radzą sobie w szkole. Ale to stereotyp. Dlaczego technikum ma być gorsze? Co wybrać technikum czy liceum?

Technikum czy liceum? Wybór jest trudny

Trojmiasto.wyborcza.pl w rozmowie z Krzysztofem Piwowarczykiem, uczniem Pomorskich Szkół Rzemiosł już kilka lat temu zwróciła uwagę na ważny problem. Co wybrać technikum czy liceum?

Moi znajomi, którzy w gimnazjum dobrze się uczyli, poszli do liceum, bo tak im podpowiedzieli rodzice. Jedna z moich koleżanek chciała iść do technikum, ale rodzice ją od tego odwiedli. Z tego, co wiem, nikt z tych moich znajomych nie jest dziś do końca zadowolony

- opowiadał Krzysztof Piwowarczyk. Jemu w trudnym wyborze pomogły specjalne zajęcia w szkole.

W podjęciu decyzji pomogły mi też zajęcia z doradztwa zawodowego w gimnazjum. Z testów wychodziło, że mam umiejętności techniczne. Do tego doszło wsparcie rodziców i zdecydowałem, że idę do technikum. W mojej poprzedniej szkole nauczyciele, na szczęście, nie pchali nas do liceum. Tylko jedna pani mówiła, żeby wybrać LO, ale nie potrafiła tego uzasadnić. Myślę, że kierowała się stereotypem. Nauczyciel techniki powtarzał nam, że powinniśmy wybrać taką szkołę, co do której czujemy, że będziemy lepsi, lepiej się sprawdzimy. Nie rozstrzygał, co jest lepsze – liceum czy technikum. W profilach liceów nie widziałem niczego, co mogłoby mi się przydać w przyszłości

- opowiada.

Zobacz wideo Szkoła w czasie pandemii. Czy należy ograniczyć podstawy programowe?

Technikum czy liceum? Zalety technikum

Najważniejsze więc to wybrać zgodnie z własnymi zdolnościami, przekonaniami. Uczniowie nie powinni kierować się wyborem przyjaciół czy oczekiwaniami rodziców. Zalety liceum są jasne dla wszystkich. A technikum? Na początku trzeba zdać sobie sprawę, że technikum jest tak samo dobrym wyborem jak liceum. Co czeka na tych, którzy wybiorą technikum?

  • praktyczne zajęcia,
  • dużo ćwiczeń,
  • zawód na czasie,
  • pewność zatrudnienia w konkretnym zawodzie.

Technikum czy liceum? Nabór trwa

Pierwszy etap rekrutacji do szkół ponadpodstawowych rozpoczął się w poniedziałek, 17 maja. Nabój do szkół ponadpodstawowych zakończy się jednak dopiero w sierpniu. Każdy ósmoklasista powinien znać kilka dat obowiązujących przy naborze do szkół ponadpodstawowych.

  • 22 lipca – zostaną opublikowane listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych,
  • 30 lipca – termin, do którego należy złożyć oryginał świadectwa i zaświadczenia o wynikach egzaminu,
  • 2 sierpnia - zostaną ogłoszone zostaną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych,
  • 24 września – termin dodatkowy, najpóźniej wtedy należy dostarczyć oryginały świadectw i wyniku egzaminu ósmoklasisty.
Więcej o: