Nauka zdalna "atrapą nauczania"? Minister Czarnek zdradza, w której grupie okazała się najmniej efektywna

Minister edukacji i nauki na antenie Polsat News skomentował skutki wprowadzenia nauki zdalnej. "Choć była koniecznością, to jednak generuje problemy edukacyjne, wychowawcze i psychologiczne. Powrót na sześć tygodni jest naprawdę czymś, czego potrzebowali wszyscy" - mówił.

Szef MEiN w programie "Gość Wydarzeń" został zapytano o to, czy jest sens powrotu do szkół na sześć tygodni przed wakacjami. Przyznał, że to pytanie jest dla niego niezrozumiałe, ponieważ "zewsząd słyszymy, że nauka zdalna, choć była koniecznością, to jednak generuje problemy i edukacyjne i wychowawcze i psychologiczne". Zauważył także, że to nie jest jedynie powrót na sześć tygodni, ponieważ część uczniów wróciła do placówek jeszcze wcześniej, w trybie hybrydowym.

Przemysław Czarnek o nauce zdalnej

Według ministra Czarnka nie było możliwości, aby z powodu pandemii powtarzać cały rok nauki, a młodzież i dzieci nie powinny zostać w taki sposób ukarane tylko dlatego, że znaleźli się w trudnej sytuacji. Szef resortu przypomniał, że państwo opracowało Narodowy Program Wsparcia Pocovidowego. Oferuje on lekcje wspomagające wszystkim uczniom spoza klas 1-3.

Te lekcje są do dyspozycji dyrektorów szkół. W każdej z nich dyrektorzy i nauczyciele będą decydować czy już ruszają, czy czekają do września, gdy rozpoznają potrzeby uczniów. Mamy 10 godzin dla każdej klasy, w każdej szkole w klasach 4-8 i wszystkich klasach szkół ponadpodstawowych

- mówił.

Zobacz wideo Cezary Pazura opowiedział o najstarszej córce. „Odziedziczyła naiwność".

Internetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisuInternetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisu eDziecko.pl

Przemysław Czarnek zaznaczył jednak, że lekcje zdalne nie były jedynie "atrapą nauczania", a takie stwierdzenie jest krzywdzące zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli.

Na pewno było to zbyt mało efektywne. Nie da się przekazać uczniom wiedzy przez kamerki, tej samej, którą byśmy przekazali na żywo. Stąd też zmiany w wymogach egzaminów ósmoklasisty i maturalnych, wprowadziliśmy jako jeden z pierwszych krajów europejskich. Te zmiany są podtrzymane na przyszły rok, bo przecież nie nadrobimy wszystkiego w ciągu jednego roku. Jestem przekonany, że nie są to roczniki stracone, a roczniki potrzebujące wsparcia i to wsparcie oferujemy.

- dodał.

Minister edukacji i nauki odniósł się także do kwestii szczepień dla dzieci. Powiedział, że będą mogły odbyć się w szkołach, a do tego celu można wykorzystać sale gimnastyczne oraz gabinety np. lekarskie czy dentystyczne znajdujące się w placówkach. Szczepienia mają być nieobowiązkowe.

Bezdomne Polki rodzą w strasznych warunkach. 'Brak prądu, światło ze świeczki, kącik na działce lub altanka śmietnikowa'Ciąża i poród u Polek w kryzysie bezdomności. "Brak prądu, światło ze świeczki, kącik na działce lub altanka śmietnikowa"

Więcej o: