Świadectwo z paskiem - średnia. Nie każdy z wysoką średnią dostanie czerwony pasek

Zakończenie roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Do zakończenia roku szkolnego zostały trzy tygodnie. Trwa więc wystawiania ocen w szkołach. Uczniom zależy na wysokiej średniej i liczbą na świadectwo z paskiem. Średnia nie jest jednak jedynym czynnikiem, który jest brany pod uwagę.

Świadectwo z paskiem – średnia. Dopiero od 4 klasy

Świadectwo z paskiem – średnia to jedno z częstszych wyszukiwań w internecie w ostatnim czasie. Nic dziwnego, trwa wystawianie ocen i uczniów oraz rodzice sprawdzają, czy coś się nie zmieniło.

Przypomnijmy, że wystawianie ocen trwa. W każdej placówce terminy są ustalane przez dyrekcję indywidualnie, jednak w większości szkół nauczyciele mają czas na wystawienie ocen rocznych i poinformowanie o nich:

  • do 24 maja 2021 wystawienie przewidywanych ocen niedostatecznych;
  • do 2 czerwca 2021 wystawienie przewidywanych pozostałych ocen rocznych;
  • do 15 czerwca 2021 wystawienie ocen rocznych.

Czerwony pasek można otrzymać na świadectwie dopiero na zakończenie klasy czwartej. Jakie warunki należy spełnić?

Zobacz wideo Powrót do szkół. „Mam poczucie, że ostatnie miesiące zostały zmarnowane"

Świadectwo z paskiem – średnia. Warunki

Kryteria i średnia na świadectwie z czerwonym paskiem są jasne.  I we wszystkich szkołach takie same. Obowiązują też wszystkich uczniów, bez względu na to, do której klasy uczęszczają. Aby uzyskać na świadectwie w szkole podstawowej czy liceum czerwony pasek, średnia arytmetyczna ocen musi wynosić minimum 4,75.

Ale liczy się nie tylko średnia ocen. Wyróżnienie na świadectwie mogą dostać uczniowie, którzy otrzymali oceną z zachowania przynajmniej bardzo dobrą. Jeśli zachowanie będzie dobre, uczeń może zapomnieć o pasku na świadectwie.

Inaczej sprawa ma się z ocenami. Wielu uczniów zastanawia się też, czy mogą mieć na świadectwie ocenę dostateczną i i tak otrzymają czerwony pasek. Tu mamy dobre wiadomości. Nie ma żadnego zapisu, który mówiłby o tym, że uczeń, którego średnia wynosi przynajmniej 4,75, ma ocenę bardzo dobrą lub wzorową z zachowania, a który ma trójkę z jakiegoś przedmiotu, nie może dostać paska na świadectwie.

Więcej o: