Kiedy zaczynają się wakacje? Uczniowie mają chwilę na poprawę ocen. Przypominamy, jak obliczyć średnią

Wakacje już niedługo. Zanim jednak uczniowie wyjadą z rodzicami na wczasy albo na upragnione kolonię czy obozy, trzeba jeszcze poprawić oceny. To już naprawdę ostatni dzwonek. Ostatnie tygodnie w szkole i ostatnie kartkówki czy sprawdziany. Kiedy zaczynają się wakacje?

Kiedy zaczynają się wakacje? Powrót do szkół rozpoczął się 4 maja

To był wyjątkowo trudny rok. Dzieci w szkole spędziły niewiele czasu, głównie uczyły się zdalnie. Na powrót do szkolnych murów zdecydowano się dopiero 4 maja. Po majówce w klasach uczyły się dzieci najmłodsze, czyli klasy 1-3. W kolejnych tygodniach stopniowo przywracano naukę stacjonarną dla pozostałych roczników.

I tak od poniedziałku 17 maja na edukację hybrydową przeszła młodzież klas 4-8 i uczniowie szkół średnich, a od poniedziałku 31 maja do szkół wrócili wszyscy uczniowie w trybie stacjonarnym.

To niespełna miesiąc nauki. Zbliża się bowiem rozdanie świadectw i wakacje. Kiedy zaczynają się wakacje?

Zobacz wideo Powrót do nauki stacjonarnej? Minister edukacji: "Śmierć jest gorsza niż negatywne skutki nauki zdalnej"

Kiedy zaczynają się wakacje? Zostało mało czasu na poprawę ocen

Kiedy zaczynają się wakacje? Zakończenie roku odbędzie się planowo, a więc 25 czerwca. Choć nie wszystkie szkoły podjęły już decyzję o tym, jak będzie wyglądała uroczystość zakończenia roku szkolnego, jedno jest pewne – będzie przeprowadzona w reżimie sanitarnym. Możliwe, że uczniowie będą odbierać świadectwa indywidualnie w sekretariacie szkoły. O decyzjach poinformuje rodziców dyrekcja. Każda szkoła samodzielnie decyduje, w jakiej formie odbędzie się zakończenie roku.

Póki co uczniowie powinni skupić się na poprawie ostatnich ocen. W większości szkół terminy rozkładają się następująco:

  • do 24 maja 2021 wystawienie przewidywanych ocen niedostatecznych;
  • do 2 czerwca 2021 wystawienie przewidywanych pozostałych ocen rocznych;
  • do 15 czerwca 2021 wystawienie ocen rocznych.

Oczywiście ostatecznie decyduje dyrekcja szkoły i rada pedagogiczna.

Kiedy zaczynają się wakacje? Jak obliczyć średnią ocen?

Przypomnijmy, aby otrzymać świadectwo z czerwonym paskiem, należy mieć średnią wynoszącą minimum 4,75 i co najmniej bardzo dobre zachowanie. Żeby obliczyć średnią arytmetyczną na koniec roku, należy zsumować wszystkie oceny, a następnie podzielić je przez liczbę przedmiotów.

Więcej o: