Kiedy wracamy do szkoły 2021? Niebawem kluczowy termin dla wszystkich roczników. Pozostanie mało czasu na poprawę ocen

Pytanie "kiedy i czy wracamy do szkół?" zadają sobie uczniowie od wielu miesięcy. Niektórzy zwątpili, że powrót do placówek będzie możliwy przed końcem roku szkolnego, ale okazuje się, że wszystkie roczniki przejdą na edukację stacjonarną jeszcze w maju. Nastąpi to według określonych wytycznych.

Nauka w roku szkolnym 2020/2021 upłynęła pod znakiem niepewności. Uczniowie bardzo szybko musieli się przystosować do zupełnie nowych warunków i przenieść się ze szkolnych ławek przed ekrany monitorów. Przez niemalże cały rok bacznie obserwowali sytuację epidemiczną, sprawdzając, czy obostrzenia zostaną złagodzone i będą mogli wrócić do edukacji w trybie stacjonarnym. Po upływie wielu miesięcy lekcji online zaczęto wątpić, że restrykcje zostaną zniesione przed wakacjami. Okazało się jednak, że powrót do szkół dla wszystkich roczników nastąpi już w maju.

Kiedy wracamy do szkoły 2021?

Na konferencji prasowej 28 kwietnia ogłoszono decyzję o złagodzeniu obostrzeń. W pierwszej kolejności, we wtorek 4 maja do nauki stacjonarnej wróciły dzieci z klas 1-3. W poniedziałek 17 maja na edukację w trybie hybrydowym przeszła młodzież z klas 4-8 i uczniowie ze szkół średnich. Edukacja w trybie stacjonarnym ma obowiązywać wszystkich już od poniedziałku 31 maja.

Zobacz wideo Klara Lewandowska ćwiczy z hula-hop

Trzeba zaznaczyć, że powrót do szkół nastąpi przed samym wystawieniem ocen. Osoby, którym grozi ocena niedostateczna na koniec roku lub które chcą zwalczyć o świadectwo z czerwonym paskiem, powinny pamiętać o poniższych terminach:

  • 24 maja 2021 - wystawienie przewidywanych ocen niedostatecznych;
  • 2 czerwca 2021 - wystawienie przewidywanych pozostałych ocen rocznych;
  • 15 czerwca 2021 - wystawienie ocen rocznych.

Po powrocie do szkół uczniowie, nauczyciele oraz inni pracownicy placówek będą musieli dostosować się do wytycznych opracowanych przez MEiN, MZ oraz GIS.

Wytyczne rozpoczynają się od przypomnienia najważniejszych zasad bezpieczeństwa, takich jak: dystans, dezynfekcja, higiena, noszenie maseczki w przestrzeniach wspólnych czy wietrzenie. Zalecenia zostały podzielone na kilka części, w których szczegółowo zostały omówione następujące zagadnienia: organizacja zajęć w szkole,  higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni, gastronomia, postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły

- czytamy na oficjalnej stronie gov.pl

Wśród najważniejszych zasad można wymienić:

  • Noszenie maseczek w przestrzeniach wspólnych, gdy nie można zachować dystansu pomiędzy grupami.
  • Częste mycie rąk (lub dezynfekcja rąk), ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
  • Dezynfekcja przed i po zajęciach mycie powierzchni detergentem lub dezynfekcja środkiem dezynfekującym
  • Zachowanie dystansu społecznego (minimalna odległość pomiędzy osobami: 1,5 metra)
  • Wietrzenie przed, po i w trakcie zajęć oraz przerw, a także w dni wolne od zajęć.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.