Lekcje historii będą wyglądać inaczej. Według ministra Czarnka "historii lokalnej dzieci i młodzież nie znają"

Zmiany w szkolnictwie zapowiedział już Jarosław Kaczyński w ramach prezentacji Polskiego Ładu. Teraz Przemysław Czarnek potwierdza, że lekcje historii będą wyglądać inaczej. Opowiedział o nowościach w tym przedmiocie.

"Polska musi być Polską, musi być krajem głęboko osadzonym w naszej tradycji, krajem dumnym, który idzie do przodu" - stwierdził Jarosław Kaczyński w swym przemówieniu prezentującym program Polski Ład i zapowiedział wówczas zmiany w polskim szkolnictwie. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wyjaśnił, co się zmieni. 

Zmiany w lekcjach historii. Będzie więcej o tych, którzy tworzyli "Rzeczpospolitą"

Minister Czarnek w rozmowie z Telewizją Republika potwierdził, że w programie Zjednoczonej Prawicy na okres pocovidowy jest dwadzieścia punktów dotyczących zmian w szkolnictwie. Poinformował, że zanim ogłoszono założenia "Polskiego Ładu" w ministerstwie odbyło się spotkanie "z wybitnymi profesorami historii i języka polskiego", którzy piszą podręczniki do klas IV szkół ponadpodstawowych.

Zespoły programowe, które będą pracować nad korektami podstawy programowej, będą musiały to uwzględniać, tak żeby te okresy historyczne w nauce historii i języka polskiego rzeczywiście się pokrywały 

- stwierdził. Według Przemysława Czarnka to ułatwiłoby edukację młodzieży. Szef resortu szkolncitwa zapowiedział, że do czerwca zespół ekspertów zakończy prace nad częścią ogólną podstawy programowej, a później przejdzie do części szczegółowej.

Internetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisuInternetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisu eDziecko.pl

Na lekcjach historii będą elementy historii lokalnej 

Tej historii lokalnej dzieci i młodzież nie znają. Historii własnych miejscowości, własnych gmin, własnych ochotniczych straży pożarnych, własnej administracji państwowej, samorządowej, kościelnej. Jest wielu bohaterów z naszych miejscowości, których po prostu nie znamy dzisiaj, a z których moglibyśmy być dumni i moglibyśmy iść ich śladami

- wyjaśnił Przemysław Czarnek. 

Zobacz wideo Przemysław Czarnek - człowiek, który nie ma wstydu i kobiet się nie boi

Co na te zmiany w edukacji rodzice? Pisali na forum edziecko.pl:

Zamiast historii warto byłoby wprowadzić lekcje z dorosłego życia - podatki, ekonomia w pigułce, jak założyć firmę, jak szukać pracy.
Jest tyle ważniejszych przedmiotów w szkole, ale nie! Będziemy katować dzieci historią od rana do wieczora.

Zobacz: "Ogromne zmiany" w szkołach. Rodzice krytykują: Bez sensu! Jest tyle ważniejszych przedmiotów

Więcej o: