Obliczanie średniej na koniec roku. Uczniowie mają niewiele czasu, by poprawić oceny i zawalczyć o czerwony pasek

Wakacje coraz bliżej, a uczniowie, którzy zamierzają poprawić oceny, powinni pamiętać o konkretnych terminach. Wyjaśniamy, komu przysługuje świadectwo z czerwonym paskiem i jak obliczyć średnią.

Na konferencji 28 kwietnia ogłoszono, że wszyscy uczniowie wrócą do szkół już w maju. Następuje to etapami. W pierwszej kolejności, bo już 4 maja na naukę stacjonarną przeszły dzieci z klas 1-3, a od poniedziałku 17 maja w trybie hybrydowym uczy się młodzież z klas 4-8 i uczniowie szkół średnich. Nauka stacjonarna będzie obowiązywała wszystkie roczniki już od poniedziałku 31 maja. Nie ulega wątpliwości, że w tym roku nauczyciele będą musieli podjąć trudną decyzję w kwestii wystawienia ocen, ponieważ przez długie miesiące większość osób uczyła się w domach i pisała testy w formie online.

Obliczanie średniej na koniec roku

Niektórzy uczniowie obawiają się, że powrót do nauki stacjonarnym będzie równoznaczny z zapowiedzeniem przez nauczycieli dużej ilości sprawdzianów i kartkówek. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz wiceminister Dariusz Piontkowski uspokoili jednak ich nastroje. Zapewnili, że w najbliższych tygodniach pedagodzy nie będą skupieni na sprawdzaniu wiedzy ucznów.

Zobacz wideo Księżna Kate spróbowała swoich sił w muzyce elektronicznej. William pękał ze śmiechu

Niektórym osobom może jednak zależeć na poprawieniu wyników, szczególnie jeżeli wahają im się stopnie i chcą zawalczyć o świadectwo z czerwonym paskiem lub uniknąć oceny niedostatecznej i egzaminów poprawkowych. Dla tych grup uczniów istotne będą poniższe daty:

  • 24 maja 2021 - termin wystawienia przewidywanych ocen niedostatecznych;
  • 2 czerwca 2021 - dzień wystawienia przewidywanych pozostałych ocen rocznych;
  • 15 czerwca 2021 - ostateczna data wystawienia ocen rocznych;

Żeby obliczyć średnią arytmetyczną na koniec roku, należy zsumować wszystkie oceny, a następnie podzielić je przez liczbę przedmiotów. Uczniowie, którzy chcą otrzymać świadectwo z czerwonym paskiem, powinni mieć co najmniej bardzo dobre zachowanie oraz średnią ocen wynoszącą minimum 4,75.

Przypominamy, że zakończenie roku szkolnego 2020/2021 wypada w piątek 25 kwietnia. To oznacza, że licząc od środy 26 maja do wakacji pozostało zaledwie 29 dni (21 bez weekendów).

Więcej o: