Kiedy wracamy do szkoły? Czwarta fala spodziewana po wrześniowym powrocie. Ekspert ostrzega

Po majówce do szkół wróciły dzieci z klas 1-3. Starsze dzieci wciąż czekają na powrót do szkół. Lekcje stacjonarne w roku szkolnym 2020/2021 nie potrwają długo, bo wkrótce wakacje. A jeśli chodzi o wrześniowy powrót do szkół, to ekspert ostrzega przed czwartą falą zachorowań na koronawirusa.

Kiedy wracamy do szkoły? Wszystko według harmonogramu

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 28 kwietnia, przedstawiciele rządu ogłosili plan luzowania obostrzeń na dwa miesiące – kwiecień oraz maj. Rodzice młodszych dzieci ucieszyli się bardzo. Klasy 1-3 rozpoczęły naukę stacjonarną już po majówce, czyli 4 maja. Co ze starszymi dziećmi? Kiedy wracamy do szkoły?

Kiedy wracamy do szkoły? Koniec drugiego etapu

W pierwszym etapie do szkół wróciły dzieci z klas 1-3. W drugim etapie odmrażania szkolnictwa do szkół wrócą klasy 4-8 i uczniowie szkół średnich.  17 maja na edukację hybrydową przeszła młodzież z klas 4-8 i uczniowie szkół średnich. Część uczniów miała już więc okazję wrócić do szkolnych ław.

31 maja, czyli już za tydzień, uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych – a więc klasy 4-8 – oraz szkół średnich wrócą do szkół w trybie stacjonarnym. Uczniom został więc tylko tydzień nauki w systemie hybrydowym.

Zobacz wideo Prognoza długoterminowa IMGW. Jaka pogoda w wakacje?

Kiedy wracamy do szkoły? Po wakacyjnym powrocie do szkół czwarta fala?

" Aby wygasić epidemię, szacuje się, że trzeba uodpornić 60-70 proc. populacji" - powiedział prof. Wysocki w Radiu Zet. Ekspert zwraca uwagę, że szczepienia młodzieży, a gdy będzie taka możliwość również dzieci, przyniosą korzyść nie tylko społeczeństwu, ale przede wszystkim zaszczepionym. Zdaniem prof. Wysockiego ryzyko zachorowania na Covid-19 wśród młodzieży jest duże. 

Młodzi ludzie spędzają dużo czasu ze sobą, nie przestrzegają obostrzeń, nie noszą maseczek. We wrześniu wrócą do szkół i jeżeli nie zostaną zaszczepieni, może pojawić się niebezpieczeństwo wystąpienia czwartej fali zachorowań jesienią 

- powiedział.

To też cię zainteresuje: Do kiedy jest wystawienie ocen 2021? Uczniom pozostało coraz mniej czasu na poprawę wyników, a do szkół wrócą jeszcze w maju

Więcej o: