Jaka lektura będzie na egzaminie ósmoklasisty? Może pojawić się "Opowieść wigilijna" i "Zemsta"

Do egzaminu ósmoklasisty został zaledwie dzień. Uczniowie rozpoczną egzamin ósmoklasisty 25 maja o godzinie 9:0. Lista lektur obowiązkowych - klasa 8, egzamin 2021 jest inna niż w ubiegłych latach. Czego nie muszą czytać ósmoklasiści? Jaka lektura będzie na egzaminie ósmoklasisty?

Jaka lektura będzie na egzaminie ósmoklasisty? Egzamin będzie łatwiejszy?

Egzamin ósmoklasisty 2021 został zapowiedziany na łatwiejszy niż testy w minionych latach. Ma na nim pojawić się mniej zagadnień. Tyczy się to zarówno egzaminu z języka polskiego, matematyki, jak i języka obcego. Uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych kończyli szkołę podstawową w trudnych warunkach, przez pandemię większość czasu uczyli się w ciągu ostatnich dwóch lat zdalnie. 16 grudnia minister Czarnek podpisał więc nowelizację rozporządzenia dotyczącego egzaminu maturalnego i egzaminu ósmoklasisty, w którym pojawiły się okrojone listy lektur obowiązkowych - klasa 8, egzamin 2021. Jaka lektura będzie na egzaminie ósmoklasisty? 

Jaka lektura będzie na egzaminie ósmoklasisty? Lista lektur skrócona

Jeśli chodzi o język polski i lektury na egzaminie ósmoklasisty to uczniowie nie muszą znać między innymi "Tędy i owędy" autorstwa Melchiora Wańkowicza, czyli zbioru gawęd wydanego w 1961 roku. A co muszą przeczytać koniecznie? Na liście lektur obowiązkowych dla klasy 8 na egzamin 2021 znalazło się osiem ważnych nazwisk.

Zobacz wideo Zasady organizacji egzaminów w dobie pandemii. Co się zmieni?

Jaka lektura będzie na egzaminie ósmoklasisty? Lista lektur obowiązkowych

Lista lektur obowiązkowych została skrócona, jednak te, które na niej zostały, należy przeczytać uważnie. Jaka lektura będzie na egzaminie ósmoklasisty? Na pewno jedna z tej listy: 

  • Charles Dickens, "Opowieść wigilijna";
  • Aleksander Fredro, "Zemsta";
  • Jan Kochanowski, wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII;
  • Aleksander Kamiński, "Kamienie na szaniec";
  • Adam Mickiewicz, "Reduta Ordona", "Śmierć Pułkownika", "Świtezianka", "Dziady" cz. II, "Pan Tadeusz" (całość);
  • Antoine de Saint-Exupéry, "Mały Książę";
  • Henryk Sienkiewicz, "Quo vadis", "Latarnik";
  • Juliusz Słowacki, "Balladyna";
  • wiersze wybranych poetów.
Więcej o: