Nabór szkoły ponadpodstawowe. Dla uczniów i rodziców ważne są trzy daty

Od 17 maja trwa nabór do szkół ponadpodstawowych. Uczniowie mogą składać wnioski. Ministerstwo Edukacji i Nauki przypomina, że harmonogram rekrutacji dostosowany jest do zmienionego harmonogramu przeprowadzanych egzaminów ósmoklasisty, w tym terminu wydania zaświadczenia o wyniku tego egzaminu przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne. Co uczniowie muszą wiedzieć o naborze do szkół ponadpodstawowych?

Nabór szkoły ponadpodstawowe. Pierwszy etap

Pierwszy etap rekrutacji do szkół ponadpodstawowych rozpoczął się w poniedziałek, 17 maja. Nabój do szkół ponadpodstawowych zakończy się jednak dopiero w sierpniu. Tak jak w ubiegłych latach, nabór do szkół ponadpodstawowych odbywa się za pomocą systemu internetowego. Uczniowie muszą wypełnić i wysłać wniosek. Przypomnijmy, że dokumenty przyjmuje i analizuje szkoła, która jest pierwszym wyborem ucznia. 

A każdy uczeń we wniosku może uwzględnić maksymalnie sześć placówek.

Nabór szkoły ponadpodstawowe. Egzamin ósmoklasisty

Ósmoklasiści w terminie od 25 do 27 maja będą pisać trzydniowy egzamin kończący szkołę podstawową. Jego wynik jest kluczowy w procesie rekrutacji. Wyniki egzaminu zostaną podane 2 lipca. A do 14 lipca kandydaci do szkół ponadpodstawowych będą musieli udać się do placówek pierwszego wyboru i złożyć świadectwa i zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty.

Do 14 lipca można jeszcze zmienić wybór szkoły, a nawet klasy. Po tym terminie jest to jednak niemożliwe. Jeszcze przed tą datą uczniowie będą znali wyniki egzaminów i poznają liczbę punktów, którą uzyskają w naborze do szkół ponadpodstawowych. Będą mogli więc zmienić decyzję, gdy zorientują się, że egzamin poszedł im dobrze lub źle.

Zobacz wideo Zasady organizacji egzaminów w dobie pandemii. Co się zmieni?

Nabór szkoły ponadpodstawowe. Ważne daty

Każdy ósmoklasista powinien więc znać kilka dat obowiązujących przy naborze do szkół ponadpodstawowych.

  • 22 lipca – zostaną opublikowane listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych,
  • 30 lipca – termin, do którego należy złożyć oryginał świadectwa i zaświadczenia o wynikach egzaminu,
  • 2 sierpnia - zostaną ogłoszone zostaną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych,
  • 24 września – termin dodatkowy, najpóźniej wtedy należy dostarczyć oryginały świadectw i wyniku egzaminu ósmoklasisty.
Więcej o: