Skandal w warszawskim liceum. Tata: "Listę lektur na rekrutację ustalał zboczeniec"

Jedno z warszawskich liceów w ramach rozmowy kwalifikacyjnej zaproponowało kandydatom lektury, które wzbudziły wiele kontrowersji. To pozycje, w których pojawia się wiele brutalnych motywów seksualnych. To m.in. "Opowieść podręcznej" Margaret Atwood.

Cezary Kaźmierczak, publicysta biznesowy i prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, jest tatą 13-latki, która szuka dla siebie szkoły średniej. Spośród warszawskich liceów zainteresowało ją XXI Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Jerzego Grotowskiego. Żeby wziąć udział w rekrutacji, musiała zapoznać się z lekturą z udostępnionej przez placówkę listy. Jej tacie nie spodobały się niektóre zaproponowane przez szkołę pozycje. 

Dzieci wracają do szkołyCzy nauczyciel może sprawdzić zeszyt? W tym roku to kontrowersyjne

Kontrowersyjne lektury na rozmowie kwalifikacyjnej

XXI Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Jerzego Grotowskiego w Warszawie w ramach rekrutacji przewiduje rozmowę kwalifikacyjną. Rozmowa ma dotyczyć jednego z wybranych przez kandydata tematów, które są związane z wybraną, spośród zaproponowanych przez szkołę lektur. Pośród propozycji znalazły się: "Opowieść podręcznej" Margaret Atwood, "Krwawa komnata" Angeli Carter,  "Na pełnym morzu" Sławomira Mrożka, "Orfeusz i Eurydyka" Czesława Miłosza, "Najbrzydsza kobieta świata" Olgi Tokarczuk oraz "Uczta" Platona. 

Podwyżki dla nauczycieli 2022. Broniarz: Negujemy i odrzucamyPodwyżki dla nauczycieli 2022. Broniarz: Negujemy i odrzucamy

Swoim oburzeniem i fragmentami książek Cezary Kaźmierczak podzielił się na Twitterze. "Podofilia podczas egzaminów do liceum? Dalej nie chce mi się w to wierzyć. Przeczytajcie!" - napisał tata.

Pedofilia w liceum?

Sprawą szybko zainteresowały się media.

Jestem w trakcie konsultacji z prawnikami. Uważam, że tego rodzaju obsesje seksualne nie mogą być przedmiotem rozmów z 13-letnimi dziećmi [...] uważam, że listę lektur na rekrutację ustalał zboczeniec

Lektury obowiązkowe egzamin ósmoklasistyLektury na egzamin ósmoklasisty 2021. W tym roku obowiązuje nowa lista

- powiedział WP Kaźmierczak. Jak czytamy na portalu, sprawa jest w trakcie wyjaśniania, Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki zlecił Mazowieckiemu Kuratorowi Oświaty sprawdzenie tej sprawy.

Więcej o: