Kiedy jest wystawianie ocen 2021 i jak obliczyć średnią? Uczniowie sprężajcie się

Wakacje coraz bliżej, a co za tym idzie, zbliża się też termin wystawienia ocen końcowych. Uczniom został coraz mnie czasu, aby poprawić stopnie i zawalczyć o czerwony pasek. Wyjaśniamy, jakich terminów powinni pilnować i w jaki sposób należy obliczyć średnią.

Uczniowie klas 1-3 wrócili do nauki stacjonarnej zaraz po majówce, czyli we wtorek 4 maja. Niedługo później, bo w poniedziałek 17 maja do szkolnych murów wróciła także młodzież z klas 4-8 oraz uczniowie szkół średnich. Na razie uczą się w trybie hybrydowym, polegającym na tym, że poszczególne klasy naprzemiennie uczą się w domach i w salach lekcyjnych. Kluczową datą jest jednak poniedziałek 31 maja, kiedy wszystkie roczniki przejdą na edukację stacjonarną.

Kiedy jest wystawianie ocen 2021?

Niektórzy uczniowie obawiali się powrotu do placówek sądząc, że nauczyciele mogą skorzystać z okazji bezpośredniego kontaktu i zapowiedzieć dużą ilość sprawdzianów oraz kartkówek. Minister edukacji i nauki uspokoił jednak ich nastroje. Zapewnił, że pedagodzy nie zamierzają skupić się na sprawdzaniu ich wiedzy.

Pragnę przypomnieć, że zaraz po wydaniu rozporządzenia dotyczącego powrotu dzieci do szkół, również tego hybrydowego od 17 maja, zaapelowaliśmy do dyrektorów szkół i do nauczycieli, aby w pierwszej kolejności skupić się na odbudowie wspólnoty, więzi między uczniami, ale także między uczniami i nauczycielami, oczywiście z zachowaniem wszystkich innych funkcji szkoły

- mówił Przemysław Czarnek.

Zobacz wideo Małgorzata Socha zrobiła córce niespodziankę

Uczniowie, którym zależy na poprawie stopni, powinni pamiętać o trzech istotnych terminach. Pierwszym z nich jest 24 maja, kiedy zostaną wystawione przewidywalne oceny niedostateczne. Drugim, 2 czerwca, kiedy zostaną przedstawione przewidywalne pozostałe oceny roczne, natomiast trzecim 15 czerwca, będący ostateczną datą wystawienia ocen rocznych.

Osoby, które chcą uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem, muszą mieć średnią wynoszącą minimum 4,75 oraz bardzo dobre zachowanie. Aby obliczyć średnią arytmetyczną na koniec roku, trzeba dodać do siebie wszystkie oceny końcowe, a następnie podzielić je przez liczbę przedmiotów.

Przypominamy, że koniec roku szkolnego wypada w piątek 25 czerwca. To oznacza, że licząc od wtorku 18 kwietnia do wakacji pozostało zaledwie 37 dni.

Więcej o: