Nie ulega wątpliwości, że egzamin maturalny jest najważniejszym testem, do którego podchodzą uczniowie w ciągu lat edukacji. Wyniki, które zdobędą zadecydują o tym, czy dostaną się na wymarzone studia, a w konsekwencji wpłyną na dalszy rozwój ich kariery zawodowej. W roku szkolnym 2020/2021 matury rozpoczęły się we wtorek 4 maja, a przystąpiło do nich 271 tysięcy tegorocznych absolwentów szkół średnich.
Egzamin maturalnym w terminie głównym za równo na poziomie podstawowym i poziomie rozszerzonym jest przeprowadzany w okresie od 4 do 20 maja 2021. Natomiast egzamin maturalny w terminie dodatkowym odbędzie się w dniach od 1 do 16 czerwca 2021. Maturzyści, którym powinie się noga, przystąpią do egzaminu poprawkowego 24 sierpnia.
W pierwszej kolejności uczniowie zmierzyli się z egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym. W środę 5 maja podeszli do egzaminu z matematyki, a dzień później, czyli 6 maja z języka angielskiego. Niestety, po testach z języka polskiego i matematyki w sieci zawrzało od spekulacji, że doszło do przecieków. Sugerowały to, chociażby dane przedstawione przez Google Trends - narzędzie przedstawiające najczęściej wyszukiwane frazy w danym przedziale czasowym. Pokazało ono, że we wtorek rano przed egzaminem z języka polskiego, na Podlasiu wyszukiwano frazy z motywem ambicji, która była tematem rozprawki. Dzień później, przed egzaminem z matematyki, zrobiło się głośno na temat zdjęcia, które krążyło na Twitterze. Przedstawiało ono kartkę z rzekomymi odpowiedziami do zadań zamkniętych. Szef CKE w Programie 1 Polskiego Radia odniósł się do tej sprawy i poinformował, że zgłosi sprawę na policję. Podkreślił, że w sytuacji, gdy prokuratura ustali, iż doszło do przecieków, nie ma mowy o szerokim unieważnieniu egzaminu. Będą jednak wyciągane konsekwencje wobec osób, którym udowodni się wcześniejszą znajomość tematów.
Wyniki egzaminu maturalnego zostaną ogłoszone w poniedziałek 5 lipca 2021 r., a dla osób poprawiających maturę w sierpniu w piątek 10 września 2021 r.