Kiedy są wakacje 2021? Odliczanie do wolnego. Przed latem uczniowie będą mieli jedną okazję do dłuższego odpoczynku

Terminy dni wolnych od nauki szkolnej, zawsze szczególnie interesowały uczniów. Przed zakończeniem roku szkolnego 2020/2021 czeka ich jeszcze jeden dłuższy weekend.

Z powodu zagrożenia epidemicznego dzieci i młodzież na wiele miesięcy musieli przejść w tryb edukacji zdalnej. Wbrew pozorom nauka w domowym zaciszu, dla wielu wcale nie była lżejsza, a brak bezpośredniego kontaktu z nauczycielami i rówieśnikami odbiły się na stanie psychicznym dzieci oraz młodzieży. Mijały kolejne miesiące, podczas których nie znoszono obostrzeń, a uczniowie, nauczyciele i rodzice zaczęli wątpić, czy nauka stacjonarna przed zakończeniem roku szkolnego 2020/2021 będzie jeszcze możliwa.

Kiedy są wakacje 2021?

Na konferencji prasowej, która odbyła się w środę 28 kwietnia, zapowiedziano jednak stopniowe złagodzenie kolejnych restrykcji. W tym tych dotyczących edukacji. Zgodnie z decyzją rządu, dzieci z klas 1-3 wróciły do nauki stacjonarnej już w czwartek 4 maja. W kolejnych tygodniach mają jednak dołączyć do nich starsi uczniowie, zgodnie z poniższym harmonogramem:

  • poniedziałek 17 maja - na w trybie hybrydowym przechodzą klasy 4-8 oraz uczniowie szkół średnich,
  • poniedziałek 31 maja - na w trybie stacjonarnym przechodzą klasy 4-8 oraz uczniowie szkół
Zobacz wideo Anna i Robert Lewandowscy przygotowują się do urodzin Klary

Trzeba jednak zaznaczyć, że przed wakacjami wypadają jeszcze inne, dodatkowe dni wolnego. O ile dyrektorzy szkół średnich podjęli taką decyzję, młodzież z techników i liceów, która nie podchodzi do egzaminu dojrzałości, odpocznie w czasie obowiązkowych matur. Dla nich majówka potrwa aż do czwartku 6 czerwca, kiedy odbywa się matura z języka angielskiego na poziomie podstawowym.

Pozostali uczniowie będą mogli cieszyć się kolejnym długim weekendem, który wypada w czerwcu. Boże Ciało, czyli Święto Ciała i Krwi Pańskiej to uroczystość obchodzona w Kościele Katolickim ku czci Najświętszego Sakramentu. Dzień ten jest świętem ruchowym, obchodzonym 60 dni po Wielkanocy. W tym roku Boże Ciało wypada w czwartek 3 czerwca. O ile dyrektorzy danych placówek podejmą taką decyzję, dniem wolnym od nauki szkolnej będzie również czwartek 4 czerwca, dzięki czemu uczniowie zyskają dwa dodatkowe dni odpoczynku od zajęć lekcyjnych.

Zakończenie roku szkolnego 2020/2021 zaplanowano na piątek 25 czerwca. Licząc od środy 5 czerwca do wakacji zostało równo 50 dni, czyli zaledwie 36 dni bez weekendów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.