Kiedy wracają do szkoły klasy 4-8? Po szczepieniach. Minister Czarnek komentuje pomysł

Po majówce do nauki stacjonarnej jak na razie wróciły jedynie dzieci z klas 1-3. Jeszcze w tym miesiącu do szkół wrócą jednak także starsi uczniowie. Minister edukacji i nauki skomentował kwestię szczepień dla dzieci przed rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego i wytłumaczył, czy będą one obowiązkowe.

Przypominamy, że w środę 28 kwietnia odbyła się konferencja prasowa, na której zapowiedziano poluzowanie obostrzeń. Chociaż rodzice, nauczyciele i uczniowie zaczęli wątpić, że powrót do szkół będzie możliwy jeszcze przed wakacjami, okazuje się, iż dzieci i młodzież wrócą do placówek już w maju. Nastąpi to zgodnie z określonym harmonogramem.

Kiedy wracają do szkoły klasy 4-8?

W pierwszej kolejności do placówek wróciły dzieci z klas 1-3, które naukę w szkolnych murach zaczęły już we wtorek 4 maja. W kolejnym etapie znoszenia obostrzeń, do nauki stacjonarnej wrócą klasy 4-8 oraz uczniowie szkół średnich. W ich przypadku istotne są jednak dwa terminy. Pierwszy z nich to poniedziałek 17 maja, kiedy przejdą na edukację w trybie hybrydowym, a drugi to poniedziałek 31 maja, kiedy również wrócą do edukacji w trybie stacjonarnym.

Zobacz wideo Anna i Robert Lewandowscy przygotowują się do urodzin Klary

Petycja o nie wracanie do szkółPetycja o niewracanie do szkół ma coraz więcej podpisów. Uczniowie nie podzielają entuzjazmu ministra Czarnka

Minister edukacji i nauki w Polskim Radiu przyznał, że bardzo cieszy się z powrotu do szkół, gdyż  jego zdaniem w przypadku najmłodszych roczników pobyt w placówkach "jest nadwagę złota". Minister Czarek odniósł się także do kwestii szczepień dzieci oraz nastolatków. 

Rozmawiałem na ten temat w zeszłym tygodniu na Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego i dokładnie takie pytanie zadałem prof. Andrzejowi Horbanowi, który przewodniczy Radzie Medycznej przy premierze. Informacje prof. Horbana były rzeczywiście optymistyczne. Badania nad szczepieniami dla dzieci i młodzieży są daleko posunięte i wnioski są bardzo dobre

- przekonywał.

Szef MEiN zapowiedział, że pierwsze szczepienia dla tej grupy wiekowej mogłyby odbyć się już latem.

Zdaniem prof. Horbana wakacje będą tym terminem, w którym dzieci i młodzież będą mogły się szczepić. Nie ma ostatecznych rekomendacji, ale wszystko idzie w takim kierunku

- mówił.

Przemysław Czarnek dodał jednak, że najpewniej nie będą one obowiązkowe, a ewentualny powrót do szkół jedynie zaszczepionych uczniów to jedna z decyzji, które należą do służb sanitarnych.

Wydaje mi się, że nie będzie takiego obowiązku, tak jak w przypadku osób dorosłych. Ale to są tylko rzeczy, które mi się wydają, te decyzje nie zapadają w Ministerstwie Edukacji

- stwierdził.

Matura 2021. PRzecieki na Podlasiu. Szef CKE zgłasza sprawę na PolicjęPrzecieki na Podlasiu. Szef CKE zgłosi sprawę na policję. "Widzimy, że coś niepokojącego się wydarzyło"

Więcej o: