CKE zadania powtórkowe. Co warto powtórzyć przed maturą? Do tej pory na maturze z polskiego najczęściej pojawiała się Lalka

Matury rozpoczynają się już 4 maja. Na pierwszy ogień idzie matura z języka polskiego. O ile maturzyści nie boją się pracy z tekstem i jego analizy, to obawiają się tematów wypracowań. Nauczyciele zwracają uwagę, że najczęściej na maturze pojawiają się fragmenty z Lalki Bolesława Prusa. Co jeszcze warto powtórzyć? Sprawdzamy zadania powtórkowe CKE.

CKE zadania powtórkowe. Na początek matura z polskiego

Co można zrobić na kilka dni przed maturą z języka polskiego? Jeszcze raz przeczytać notatki z lekcji i repetytorium. Można też przeanalizować arkusze maturalne z ubiegłych lat i zapoznać się z zadaniami powtórkowymi CKE.

Największe obawy budzi pisanie wypracowania. Aby uspokoić uczniów, warto wiedzieć, że wypracowanie może dotyczyć tylko sześciu pozycji z listy lektur. Są to:

  • Adam Mickiewicz, "Dziady" cz. III
  • Adam Mickiewicz, "Pan Tadeusz"
  • Bolesław Prus, "Lalka"
  • Stanisław Wyspiański, "Wesele"
  • Bruno Schulz, wybrane opowiadanie
  • Witold Gombrowicz, "Ferdydurke".
Zobacz wideo Matura w czasie pandemii. Jak przygotowują się do niej szkoły?

CKE zadania powtórkowe. Najczęściej pojawiająca się lektura

Nauczycielka języka polskiego Judyta Słowikowska zwróciła uwagę na fakt, że jak dotąd rekordowo często w rozprawce była narzucona królowa polskich powieści "Lalka" Bolesława Prusa. Wystąpiła już również Mickiewiczowska III część "Dziadów".

Osoby opracowujące arkusze maturalne chyba nie przepadają za awangardą, dlatego również w tym roku nie spodziewam się perełki Gombrowicza "Ferdydurke", ani też prozy Brunona Schulza, ale jak mawiał Mały Książę: Nigdy nie wiadomo. Mam przeczucie, że twórcy arkuszy maturalnych mogli ponownie przypomnieć sobie o "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego. Z dobrego serca radzę również maturzystom powtórzenie "Pana Tadeusza"

- radzi nauczycielka.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Matura z języka polskiego 2021. Pewniaki, ostatnie powtórki. Co każdy maturzysta wiedzieć powinien

CKE zadania powtórkowe

A jeśli chcemy zajrzeć w ostatniej chwili do zadań powtórkowych CKE, warto zobaczyć, co kryje się pod tym linkiem: MATERIAŁY DODATKOWE.

Więcej o: