CKE matura 2019. Arkusze, odpowiedzi, wyniki

CKE to najlepsze źródło informacji dotyczących egzaminów maturalnych. Publikuje nie tylko wyniki i wszystkie zagadnienia obowiązujące na egzaminie, lecz także arkusze maturalne. Sprawdzamy arkusze maturalne opublikowane przez CKE matura 2019.

CKE matura 2019. Arkusze maturalne

Matura 2021 rozpoczyna się zaraz po majówce. We wtorek, 4 maja, maturzyści otworzą pierwsze arkusze. Jak co roku matura rozpocznie się egzaminem z języka polskiego. Wielu maturzystów szuka więc przecieków i informacji, co będzie na maturze w tym roku. Dotychczas nie było żadnych uznanych oficjalnie wycieków maturalnych. Lepiej więc nie liczyć na przecieki, a solidnie przygotować się do egzaminu maturalnego. W tym celu przydadzą się arkusze z ubiegłych lat. Co było na maturze 2019? CKE matura 2019 wyglądała następująco:

Język polski

poziom podstawowy – arkusz + zasady oceniania

poziom rozszerzony − arkusz + zasady oceniania

Matematyka

poziom podstawowy – arkusz + zasady oceniania

poziom rozszerzony − arkusz + zasady oceniania

Język angielski

poziom podstawowy – arkusz + zasady oceniania

poziom rozszerzony − arkusz + zasady oceniania

Więcej arkuszy znajduje się TU.

CKE matura 2019. Sprawozdanie

Warto też w ramach powtórzeń do matury 2021 zapoznać się ze sprawozdaniami udostępnianymi przez CKE. Maturę 2019 z języka polskiego na poziomie podstawowy, zgodnie z przedstawionymi przez komisję danymi, zdawało 250 998 absolwentów szkół średnich.

Zobacz wideo Matura w czasie pandemii. Jak przygotowują się do niej szkoły?

Najłatwiejsze było dla uczniów zadanie czwarte. Dotyczyło analizy fragmentu prozy Haliny i Tadeusza Zgółków, Językowy savoir-vivre. Należało odpowiedzieć na pytanie:

Czy kontrowersje będące podstawą dyskusji wykluczają galanterię jej prowadzenia? Na podstawie tekstu Językowy savoir-vivre uzasadnij swoją odpowiedź.

Najtrudniejszym zadaniem na maturze 2019 z języka polskiego na poziomie podstawowym było polecenie dwunaste. Było to zadanie otwarte. Brzmiało ono:

Napisz streszczenie tekstu Ryszarda Koziołka Szkopuł i koniektura liczące 40–60 słów.

Fragment tekstu był oczywiście podany w arkuszu i były podane do niego jeszcze inne pytania.

Więcej o:
Copyright © Agora SA