Obowiązkowe lektury na maturę 2021. Wymogi egzaminacyjne zostały zredukowane, a lista lektur zawiera zaledwie osiem pozycji

Egzamin maturalny zbliża się wielkimi krokami. Uczniom pozostało kilka dni na utrwalenie zdobytej wiedzy, w tym znajomość lektur obowiązkowych. W artykule publikujemy ich pełną listę.

Nie ulega wątpliwości, że egzamin maturalny jest najważniejszym egzaminem, do którego podchodzą uczniowie w ciągu lat swojej edukacji. Wyniki, które osiągną, przełożą się na to, na jakie uczelnie i kierunki studiów się dostaną, a to w rezultacie wpłynie na dalszy rozwój ich kariery zawodowej. W okresie epidemii koronawirusa przygotowania do egzaminów były jednak wyjątkowo trudne i zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli stanowiły prawdziwe wyzwanie. Z sali lekcyjnych bardzo szybko przeniesiono się przed ekrany monitorów, a brak bezpośredniego kontaktu z pedagogami negatywnie wpłynął na poziom wiedzy uczniów. 

Obowiązkowe lektury na maturę 2021

Wśród maturzystów pojawiły się obawy, że skutkiem zaistniałej sytuacji będą słabsze wyniki matur. Rząd uwzględnił jednak nietypowe okoliczności, w których się znaleźli i podjąć decyzję o zredukowaniu wymogów egzaminacyjnych.

Odpowiadając na szereg próśb przesłanych do resortu, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podjął decyzję, że w 2021 r. część ustna egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej i języka obcego nowożytnego nie będzie obowiązkowa. Będą mogli przystąpić do niej – podobnie jak w 2020 r. – absolwenci, którym wynik części ustnej egzaminu z danego przedmiotu jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną

- czytamy w oficjalnym komunikacie na stronie gov.pl.

Zobacz wideo Księżna Kate i książę William grali w golfa, a potem zadomowili się na farmie

Wiadomo, że w tym roku szkolnym egzamin odbędzie się tylko i wyłącznie w części pisemnej z trzech przedmiotów obowiązkowych - języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Ponadto maturzyści nie będą musieli obowiązkowo podejść do jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Kolejna zmiana dotyczy tematu wypracowania na egzaminie z języka polskiego. Tym razem będą mieć do wyboru nie jeden, a dwa tematy rozprawki - jeden ze wskazaną lekturą obowiązkową, a drugi z tekstem spoza kanonu lektur obowiązkowych.

Poniżej opublikowaliśmy listę lektur obowiązkowych, czyli tzw. lektur z gwiazdką, których treść powinien znać każdy maturzysta:

1. Bogurodzica; 

2. Jan Kochanowski – wybrane pieśni, treny i psalm; 

3. Adam Mickiewicz "Dziady", część III, 

4. Adam Mickiewicz "Pan Tadeusz";

 5. Bolesław Prus "Lalka"; 

6. Stanisław Wyspiański "Wesele"; 

7. Bruno Schulz – wybrane opowiadanie; 

8. Witold Gombrowicz "Ferdydurke".

Więcej o:
Copyright © Agora SA