Czy za 1 maja przysługuje dzień wolny? Uczniowie mogą być rozczarowani

W tym roku 1 maja przypada w sobotę. Majówka jest więc wyjątkowo krótka. 3 maja wypada w poniedziałek, więc majówka trwa tylko trzy dni. Jednak za święto przypadające w sobotę pracownikom należy się dodatkowy dzień wolny. Na jakich zasadach ustala się termin dnia wolnego od pracy i kto ma do niego prawo? Czy za 1 maja przysługuje dzień wolny także uczniom?

Czy za 1 maja przysługuje dzień wolny? Zgodnie z przepisami - tak

1 maja przypada w sobotę, więc  na mocy art. 130 par. 2 Kodeksu pracy pracownikom przysługuje za to święto dodatkowy dzień wolny od pracy.

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin

 – brzmi przepis w Kodeksie pracy.

Dla pracowników dużych i małych firm w praktyce oznacza to, że ich wymiar pracy skraca się o osiem godzin. Pracodawca ma więc obowiązek wyznaczyć dodatkowy dzień wolny. Tak też jest w przypadku 1 maja, który wypada w sobotę. To więc może nieco wydłużyć majówkę.

 Czy za 1 maja przysługuje dzień wolny? Kto ma prawo do dodatkowego dnia wolnego?

Nie każdy ma jednak prawo do dodatkowego dnia wolnego. Prawo zyskują ci, dla których sobota zawsze jest dniem wolnym. Jeśli pracownik pracuje w soboty, to zyskuje po prostu wolną sobotę. Co ważne, dodatkowy dzień wolny nie należy się także w przypadku, gdy przebywamy na zwolnieniu lekarskim czy urlopie macierzyńskim, czy rodzicielskim. Co więcej, nie przysługuje też uczniom. Dyrektor nie jest pracodawcą, więc uczniowie nie zyskują dnia wolnego za 1 maja. Jednak dyrekcja każdej placówki ma do dyspozycji pulę kilku dni w roku, które może wykorzystać w dowolny sposób. Często więc  uczniowie dostają dodatkowy dzień wolny w majówkę. Na tej samej zasadzie zwykle mają wolny dzień tuż po Bożym Ciele, które wypada w czwartek.

Zobacz wideo Majówka. Czy można grillować na balkonie? Jak wysoki mandat można

Czy za 1 maja przysługuje dzień wolny? Święta wypadające w sobotę w 2021 roku

Za 1 maja przysługuje więc dzień wolny wszystkim pracownikom. Ale to nie jedyne święto, które wypada w sobotę w tym roku. Tak samo jest z pierwszym dniem świąt Bożego Narodzenia. 25 grudnia także wypada w sobotę. Za ten dzień pracodawca także będzie miał obowiązek wyznaczania dodatkowego dnia wolnego.

Więcej o: