Kiedy powrót do szkół? Do placówek wrócą wszyscy, ale w różnych terminach. Premier Morawiecki podał trzy daty

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej zdradził szczegóły dotyczące dalszego znoszenia obostrzeń, w tym powrotu uczniów do nauczania stacjonarnego. Jest harmonogram dla wszystkich roczników.

W środę 28 kwietnia odbyła się konferencja prasowa premiera. Mateusz Morawiecki ogłosił na niej decyzję o łagodzeniu obostrzeń. Restrykcje znoszone będą stopniowo, a terminy są ściśle uzależnione od kalendarza szczepień.

Idziemy w kierunku jak najszybszego szczepienia. To jest ta nadzieja, która na najbliższe miesiące wypełnić musi w dużym stopniu nasze działania w obszarze pandemii koronawirusa. Zachęcamy bardzo mocno do szczepień, bo widzimy, że te grupy Polaków, jak na przykład medycy, czy pensjonariusze domów pomocy społecznej albo nauczyciele, którzy się zaszczepili, faktycznie, albo bardzo lekko przechodzą chorobę, jeżeli już dochodzi do rzadkiego zakażenia albo nie ma wśród nich tych zakażeń

- zapewnił.

Kiedy powrót do szkół? Dla uczniów klas 1-3 zaraz po majówce

Mateusz Morawiecki zapewnił, że teraz priorytetem rządu jest to, aby "gospodarka jak najszybciej wracała na tory normalności". Po miesiącach spędzonych w domowym zaciszu, dzieci i młodzież wreszcie będą mogły w majówkę wybrać się na basen lub zorganizowane zajęcia sportowe.

Już od pierwszego maja umożliwimy część aktywności sportowej na świeżym powietrzu, ale także w zamkniętych obiektach sportowych i na basenach

- ogłosił.

Zdaniem premiera sytuacja epidemiczna pozwala również na stopniowy powrót do edukacji stacjonarnej, a pierwsze restrykcje w tej kwestii zostaną poluzowane 4 maja. 

Do szkół w trybie stacjonarnym wrócą też po przerwie majowej dzieci z klas 1-3. Otwarte zostaną również galerie sztuki i muzea

- mówił.

Zobacz wideo Do kiedy są zamknięte szkoły?

Zasiłek opiekuńczy (zdjęcie ilustracyjne)Dodatkowy zasiłek opiekuńczy 2021, a otwarcie żłobków i przedszkoli. Czy dalej nam przysługuje?

Od soboty 15 maja będzie można organizować imprezy okolicznościowe z limitem do 25 osób, z czego mogą skorzystać rodzice, zamierzający wyprawić swoim dzieciom przyjęcia komunijne. Natomiast w poniedziałek 17 maja na edukację w trybie hybrydowym przejdzie młodzież z klas 4-8 i uczniowie szkół średnich. Kolejną kluczową datą dla rodziców, uczniów i nauczycieli jest poniedziałek 31 maja, kiedy po miesiącach nauki zdalnej, uczniowie wszystkich klas wrócą do szkół w trybie stacjonarnym. 

Religię w szkole czekają zmiany. Minister Czarnek: Będziemy chcieli zlikwidować to, co wiele lat temu zostało wprowadzoneMinister Czarnek chce obowiązku chodzenia na religię lub etykę. "Po to, aby do młodzieży dotarł przekaz o systemie wartości"

Więcej o: