Egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2020/2021 będzie przebiegał inaczej, niż w ubiegłych latach. Zwykle do testów uczniowie przygotowywali się w warunkach szkolnych z dużym wyprzedzeniem, ale w związku z zagrożeniem epidemicznym wprowadzono edukację zdalną. Brak bezpośredniego kontaktu z nauczycielami przełożył się na poziom wiedzy uczniów, utrudniając im naukę do testów. Rząd postanowił jednak uwzględnić fakt w jak trudnej sytuacji znaleźli się tegoroczni maturzyści, oraz ósmoklasiści i podjął decyzję o ograniczeniu wymagań egzaminacyjnych.
Tym razem egzamin ósmoklasisty nie odbędzie się na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, ale na podstawie wymagań egzaminacyjnych zawartych w dołączonych do rozporządzenia załącznikach. Został też zaplanowany na wyjątkowo późny termin, bo nie kwiecień, jak w ubiegłych latach, ale dopiero końcówkę maja, przez co uczniowie zyskają więcej czasu do nauki. Egzamin ósmoklasisty z konkretnych przedmiotów odbędzie się zgodnie z następujących harmonogramem:
Egzamin z języka polskiego będzie trwał najdłuższej, bo 120 minut. Za rozwiązanie zadań będzie można zdobyć maksymalnie 45 punktów, czyli o 5 więcej niż w ubiegłych latach. W tym roku uczniów wyjątkowo nie będzie obowiązywała znajomość lektury "Tędy i owędy" Melchiora Wańkowicza.
Egzamin z matematyki potrwa 100 minut, a za rozwiązanie wszystkich zadań będzie można zdobyć maksymalnie 25 punktów, czyli o 5 punktów mniej, niż w poprzednich latach. Na egzaminie z matematyki zostaną ograniczone wymagania dotyczące działań na pierwiastkach oraz stereometrii.
Najkrócej, bo 90 minut potrwa egzamin z języka angielskiego. Za rozwiązanie zadań będzie można uzyskać maksymalnie 55 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 34 pkt za zadania zamknięte oraz 21 pkt za zadania otwarte. Na egzaminie uczniowie nie będą testowani pod względem znajomości czasu past perfect oraz mowy zależnej.
Poniżej opublikowaliśmy listę lektur obowiązujących na egzaminie ósmoklasisty 2020/2021: