Lektury - egzamin ósmoklasisty 2021. Wyjątkowo późny termin, mniej nauki i okrojona lista lektur

Egzamin ósmoklasisty w okresie pandemii będzie wyglądał inaczej niż zwykle. Wymagania egzaminacyjne zostały znacznie okrojone, co dotyczy również kanonu lektur obowiązkowych.

Egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2020/2021 będzie przebiegał inaczej, niż w ubiegłych latach. Zwykle do testów uczniowie przygotowywali się w warunkach szkolnych z dużym wyprzedzeniem, ale w związku z zagrożeniem epidemicznym wprowadzono edukację zdalną. Brak bezpośredniego kontaktu z nauczycielami przełożył się na poziom wiedzy uczniów, utrudniając im naukę do testów. Rząd postanowił jednak uwzględnić fakt w jak trudnej sytuacji znaleźli się tegoroczni maturzyści, oraz ósmoklasiści i podjął decyzję o ograniczeniu wymagań egzaminacyjnych.

Lektury - egzamin ósmoklasisty 2021

Tym razem egzamin ósmoklasisty nie odbędzie się na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, ale na podstawie wymagań egzaminacyjnych zawartych w dołączonych do rozporządzenia załącznikach. Został też zaplanowany na wyjątkowo późny termin, bo nie kwiecień, jak w ubiegłych latach, ale dopiero końcówkę maja, przez co uczniowie zyskają więcej czasu do nauki. Egzamin ósmoklasisty z konkretnych przedmiotów odbędzie się zgodnie z następujących harmonogramem:

 • 25 maja 2021 r. (wtorek) - egzamin z języka polskiego (godz. 9:00);
 • 26 maja 2021 r. (środa) - egzamin z matematyki (godz. 9:00);
 • 27 maja 2021 r. (czwartek) - egzamin z języka obcego nowożytnego (godz. 9:00).

Zadania maturalne z matematyki z 1920 roku.Matura z matematyki sprzed 101 lat. Dla niektórych te zadania są nie do rozwiązania

Zobacz wideo Czy indyjski wariant koronawirusa może być bardziej niebezpieczny od brytyjskiego?

Egzamin z języka polskiego będzie trwał najdłuższej, bo 120 minut. Za rozwiązanie zadań będzie można zdobyć maksymalnie 45 punktów, czyli o 5 więcej niż w ubiegłych latach. W tym roku uczniów wyjątkowo nie będzie obowiązywała znajomość lektury "Tędy i owędy" Melchiora Wańkowicza.

Egzamin z matematyki potrwa 100 minut, a za rozwiązanie wszystkich zadań będzie można zdobyć maksymalnie 25 punktów, czyli o 5 punktów mniej, niż w poprzednich latach. Na egzaminie z matematyki zostaną ograniczone wymagania dotyczące działań na pierwiastkach oraz stereometrii.

Najkrócej, bo 90 minut potrwa egzamin z języka angielskiego. Za rozwiązanie zadań będzie można uzyskać maksymalnie 55 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 34 pkt za zadania zamknięte oraz 21 pkt za zadania otwarte. Na egzaminie uczniowie nie będą testowani pod względem znajomości czasu past perfect oraz mowy zależnej.

Poniżej opublikowaliśmy listę lektur obowiązujących na egzaminie ósmoklasisty 2020/2021:

 • Charles Dickens, „Opowieść wigilijna”;
 • Aleksander Fredro, „Zemsta”;
 • Jan Kochanowski, wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII;
 • Aleksander Kamiński, „Kamienie na szaniec”;
 • Adam Mickiewicz, "Reduta Ordona", "Śmierć Pułkownika", "Świtezianka", "Dziady" cz. II, "Pan Tadeusz" (całość);
 • Antoine de Saint-Exupéry, „Mały Książę”;
 • Henryk Sienkiewicz, "Quo vadis", "Latarnik";
 • Juliusz Słowacki, „Balladyna”;
 • wiersze wybranych poetów.

Przemysław CzarnekKonferencja ministra Czarnka. Znamy nowe zasady egzaminów ósmoklasisty i matur

Więcej o: