Matura z matematyki sprzed 101 lat. "Pierwsze trzy można zrobić w pamięci". Dla niektórych te zadania są nie do rozwiązania

Czy sto lat temu matura z matematyki była trudniejsza? Patrząc na zadania, jakie wtedy musieli rozwiązać maturzyści, niektórzy z pewnością stwierdzą, że tak. Inni zwrócą uwagę na różnice programowe.

Matura zbliża się wielkimi krokami. Uczniom ostatnich klas szkół ponadpodstawowych, którzy w tym roku podchodzą do egzaminu dojrzałości, zostało już niewiele czasu na uzupełnienie ewentualnych braków w wiedzy. Matury rozpoczynają się bowiem już 4 maja. Przypominamy "arkusz" z zadaniami maturalnymi z matematyki sprzed 101 lat.

CKE matura 2023. Będą zmianyMatura 2021 - terminy egzaminów dojrzałości będą dotrzymane

Matura z matematyki z 1920 roku

Taki "arkusz" obrazujący zadania z egzaminu dojrzałości z matematyki z 1920 roku pojawił się m.in. na Wykopie. Wzbudził duży entuzjazm u użytkowników serwisu. Jedni wskazywali, że rozwiązanie zadań wcale nie jest trudne i podpowiadali, jak to zrobić, inni twierdzili, że współczesne egzaminy maturalne są nieporównywalnie łatwiejsze od tego. 

Zadania z egzaminu maturalnego z 1920 roku.Zadania z egzaminu maturalnego z 1920 roku. Wykop

Zadania pochodzą ze Sprawozdania Dyrekcji Państwowego Gimnazjum im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, str. 74.

Pod takim "arkuszem" pojawiły się komentarze użytkowników serwisu:

Wow, zadania z rachunków. Wtedy nie mieli do tego komputerów i był jakiś sens w sprawdzaniu umiejętności tego u kogoś, kto chce mieć dyplom z matematyki. Teraz komputery istnieją i wadą matury nie jest to, że jest prosta, tylko że jest głównie z rachunków, a nie matematyki.
Zobacz wideo Czy lęk przed pająkami jest uzasadniony? Wyjaśniamy [PRACOWNIA BRONKA]
Przecież to nie są jakieś trudne zadania. Ba, do poziomu aktualnej matury rozszerzonej nawet nie podchodzą. Pierwsze trzy można zrobić w pamięci lub na skrawku papieru, a do trzeciego by się przydała jakaś linijka, żeby w układzie współrzędnych rysunek zrobić.
A co ma pierwsze zadanie w ogóle do aktualnych zadań maturalnych z matematyki?
No ale prawdopodobnie w tamtym czasach wzór na równanie okręgu było w podstawie, a za to na przykład nie było rachunku prawdopodobieństwa albo typowych dowodów, że dla dowolnych a, b zachodzi jakaś równość.

- pisali internauci.

CKE opublikowała wytyczne ws. organizacji matur i egzaminu ósmoklasisty. Jak będą wyglądać?Kiedy są matury 2021? W terminie i "z zachowaniem reżimu sanitarnego"

Więcej o: