Program babcia plus. Nowe świadczenie dla seniorek, które zajmują się wnukami

Babcia plus - program oferujący seniorom pieniądze w zamian za opiekę nad wnukami funkcjonuje już na Węgrzech. Teraz ma szansę pojawić się także w Polsce. Czy babcie i dziadkowie dostaną za jego sprawą dodatkowe pieniądze?

Program babcia plus to zagadnienie, które swojego czasu zainteresowało Elżbietę Rafalską - byłą szefową resortu rodziny. Teraz tematem zajęła się Marlena Maląg, która rozważa wprowadzenie tego rozwiązania w Polsce. Oznaczałoby co miesiąc dodatkowe środki w domowym budżecie niektórych babć i dziadków. 

Babcia plus 2021 - nowy program świadczeń dla seniorów

Program babcia plus na Węgrzech oferuje pieniądze seniorom za opiekę nad wnukami. Szefowa resortu rodziny Marlena Maląg rozważa wprowadzenie tego rozwiązania w Polsce.

Babcia plus to nowy program rządowy - zasiłki dla dziadków za opiekę nad dzieckiemBabcia plus to nie jedyny nowy pomysł resortu rodziny. Będą ulgi podatkowe dla mam?

Marlena Maląg, szefowa resortu Rodziny i Polityki Społecznej, w rozmowie z Radiową Jedynką powiedziała niedawno, że rząd przygląda się świadczeniom rodzinnym, które zostały wprowadzone na Węgrzech. Chodzi konkretnie o dodatek, który rodzic otrzymuje w czasie pierwszych trzech lat życia dziecka. Jeśli pociecha skończy rok, a rodzic zdecyduje się na powrót do pracy zawodowej, świadczenie może w jego miejsce pobierać babcia lub dziadek, którzy przejmą opiekę nad wnukiem. 

Zobacz wideo Czy lęk przed pająkami jest uzasadniony? Wyjaśniamy [PRACOWNIA BRONKA]

Babcia plus w Polsce?

Marlena Maląg powiedziała:

Ciekawymi rozwiązaniami, realizowanymi już na Węgrzech, jest m.in. wprowadzenie opieki dla dziadków, świadczenia, które pozwalają, że dziadkowie przejmują opiekę nad dziećmi w okresie od pierwszego do trzeciego roku życia, aby rodzice mogli dokonać wyboru, czy rzeczywiście mama wraca do pracy, czy korzysta z rozwiązania instytucjonalnego

Na razie jeszcze nie ma konkretnych decyzji dotyczących ewentualnego wprowadzenia tego programu w naszym kraju. Nie wiadomo, na jakiej zasadzie miałby funkcjonować. Byłby jednak doskonałym rozwiązaniem dla seniorów, którzy i tak zajmują się już swoimi wnukami w czasie, gdy rodzice są w pracy.

Program babcia plus - warunki

Na Węgrzech, aby otrzymać środki w ramach programu Babcia plus, muszą zostać spełnione następujące warunki:

Nowe świadczenie socjalne budzi dużo emocji. 1200 zł dla każdego, 600 zł dla dzieciNowe świadczenie socjalne budzi dużo emocji. 1200 zł dla każdego, 600 zł dla dzieci

  • dziecko skończyło rok,
  • dziecko jest pod opieką i wychowaniem w gospodarstwie domowym rodzica,
  • w gospodarstwie domowych rodzica nie ma innych dzieci, na które również wypłacany byłby zasiłek wychowawczy,
  • gdy rodzice dziecka rezygnuje z zasiłku wychowawczego i zgadza się, żeby świadczenie pobierali dziadek lub babcia,
  • seniorzy nie mogą świadczenia łączyć z inną pracą zarobkową.
Więcej o: