Minister Czarnek chce obowiązku chodzenia na religię lub etykę. "Po to, aby do młodzieży dotarł przekaz o systemie wartości"

Przemysław Czarnek zamierza wprowadzić zmiany w przepisach szkolnych. Nauka albo religii, albo etyki będzie obligatoryjna. Odniósł się również do nowych treści w podręcznikach dotyczących katastrofy smoleńskiej. "Są już przygotowywane" - zapewnia.

Minister edukacji i nauki w wywiadzie udzielonym "Gazecie Polskiej" zapowiedział ograniczenie biurokracji w szkołach, poruszył kwestię zmiany programowej oraz lekcji religii. Chodzi o przepisy regulujące zasady, na podstawie których uczniowie uczęszczają na katechezę. Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi obecna zasadami, uczeń może za zgodą rodziców uczęszczać na religię, etykę albo żaden z tych przedmiotów. Przemysław Czarnek zamierza zlikwidować ostatnią opcję.

Religię w szkole czekają zmiany

Będziemy chcieli zlikwidować to, co wiele lat temu zostało wprowadzone, czyli możliwość wyboru jednego z trzech wariantów: albo religia, albo etyka, albo nic. To 'nic' stało się dość powszechne na przykład w dużych miastach. I właśnie to 'nic' służy temu, by odbywały się podobne zbiegowiska, które kompletnie bezrefleksyjnie podchodzą do życia. Nauka albo religii, albo etyki będzie obligatoryjna, by do młodzieży docierał jakikolwiek przekaz o systemie wartości

- mówił Przemysław Czarnek.

Zobacz wideo Poluzowania obostrzeń w części województw. Wraca część usług i nauczanie hybrydowe

Zaznaczył również, że kluczowa będzie tu kwestia "wykształcenia nauczycieli etyki i napisania porządnego podręcznika". Minister edukacji i nauki odniósł się również do uczestnictwa młodzieży w Strajku Kobiet.

Wbrew medialnej propagandzie nie jest prawdą, że dzisiejsza młodzież wychodzi na ulice. Nie cała młodzież i ani nie większość młodzieży. A i wśród tych, którzy wychodzili, byli tacy, którzy traktowali to jak rodzaj zabawy

- twierdził.

Dodał jednak, ze z polską młodzieżą "nie jest tak źle, jakby się wydawało, patrząc na obrazki z listopada w Warszawie" i zapowiedział plan na ożywienie działalności statutowej organizacji pozarządowej, jak np. ochotnicza straż pożarna. Ma to zagwarantować młodzieży godzinną naukę o historii własnego terenu, ziemi i ochotniczej straży pożarnej. Szef MEiN poinformował, że taki projekt ma wejść w życie od września jako pilotaż.

Przemysław Czarnek został także zapytany o treści dotyczące katastrofy smoleńskiej, które mają znaleźć się w nowych podręcznikach szkolnych.

Prawda. W takim stopniu, w jakim będzie ona w momencie wydawania podręcznika znana. Są już przygotowywane podręczniki historii do III i IV klasy liceum. Wśród autorów są m.in. prof. Andrzej Nowak czy prof. Wojciech Roszkowski

- powiedział.

Więcej o:
Copyright © Agora SA