Lektury obowiązkowe - matura 2021. Na liście niewiele pozycji. Polonistka: Mieszczą się na jednej stronie komputeropisu

Matura 2021 odbędzie się na nietypowych zasadach. Będzie przebiegać z zachowaniem reżimu sanitarnego, a wymagania egzaminacyjne zostały znacznie zredukowane. "Zmniejszy się więc skala materiału narzuconego przy pisaniu rozprawek" - komentuje polonistka Judyta Słowikowska.

W dobie pandemii przygotowania do matury i egzaminu ósmoklasisty przebiegają uczniom w nietypowy sposób. Uczniowie nie mają bezpośredniego kontaktu z nauczycielem, nie korzystają ze szkolnych pracowni oraz laboratoriów. Rząd postanowił jednak uwzględnić to, w jak trudnej sytuacji się znaleźli i podjął decyzję o zredukowaniu wymogów egzaminacyjnych.

Lektury obowiązkowe - matura 2021

Do najważniejszych zmian należy niewątpliwie fakt, że maturzyści będą musieli jedynie podejść do egzaminów w części pisemnej ze wszystkich przedmiotów, a zdawane matury na poziomie rozszerzonym nie będzie obligatoryjne. Zmiany dotyczą także zagadnień. Przykładowo, z matematyki na poziomie podstawowym ograniczono wymagania dotyczące funkcji, graniastosłupów, a w całości zredukowaniu wymagania dotyczące brył obrotowych.

Zmiany w przypadku egzaminu z języka polskiego skomentowała z portalem edziecko.pl polonistka Judyta Słowikowska, która nie ukrywała, że w czasie pandemii maturzyści zostali postawieni przed naprawdę trudnym zadaniem.

Nie da się ukryć, że do treningu dla tego rodzaju egzaminu niezbędna jest 'akcja i reakcja', bezpośredni kontakt z nauczycielem, który da wskazówki, jak należy prezentować wylosowany temat, na bieżąco skoryguje pewne błędy i zasugeruje zmiany. Wszystko to powinno odbywać się na żywo, najlepiej w warunkach próbnej, wewnętrznej matury ustnej, której przeprowadzenie w sytuacji pandemii jest niemożliwe

- zauważyła.

Zobacz wideo Ilu Polaków musi zostać zaszczepionych dla uzyskania odporności stadnej?

Za dobry pomysł Judyta Słowikowska uznała rozszerzenie wyboru tematów w części pisemnej. W tym roku wypracowania będzie można napisać na jeden z trzech, a nie jak dotychczas dwóch, tematów do wyboru. Według nauczycielki dzięki temu zmniejszy się skala materiału narzuconego przy pisaniu rozprawek. Polonistka stwierdziła jednak, że jest zaniepokojona krótką listą lektur obowiązkowych.

Kanon lektur obowiązkowych jest bardzo wąski i, przyznaję, stanowi moją bolączkę, choć w obecnej sytuacji stał się ułatwieniem. Lista lektur mieści się na jednej stronie komputeropisu, jeśli włączy się zarówno lektury obowiązkowe, tzw. gwiazdkowe, jak i te dodatkowe, dla poziomu podstawowego. Można więc teoretycznie zakończyć szkołę średnią i zdać maturę, przeczytawszy osiem pozycji z listy lektur obowiązkowych

- dodała nauczycielka.

Poniżej opublikowaliśmy listę tzw. lektur z gwiazdką, czyli obowiązkowych pozycji, z których treścią należy się zapoznać przed egzaminem maturalnym 2021:

  1. Bogurodzica;
  2. Jan Kochanowski – wybrane pieśni, treny i psalm;
  3. Adam Mickiewicz „Dziady”, część III,
  4.  Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz”;
  5. Bolesław Prus „Lalka”;
  6. Stanisław Wyspiański „Wesele”;
  7. Bruno Schulz – wybrane opowiadanie;
  8. Witold Gombrowicz „Ferdydurke”
Więcej o:
Copyright © Agora SA