Kiedy są matury? "Młodzi siedzą w domach z poczuciem, że coś im umyka, że tracą kawałek życia"

Rok szkolny 2020/2021 dobiega powoli końca. Już niedługo odbędą się matury 2021. O tegorocznych maturzystach mówi się, że są pechowym pokoleniem. Ich lata licealne to najpierw strajki nauczycielskie, kumulacja roczników, teraz pandemia. Ale egzaminy odbędą się bez zmian. Kiedy są matury?

Kiedy matura 2021? Termin bez zmian

Po spotkaniu Rady Gabinetowej i rozmowie z szefem MEN Przemysławem Czarnkiem prezydent Andrzej Duda zapowiedział, jak będą wyglądały matury w tym roku.

Będą matury przeprowadzane wyłącznie w formie pisemnej. Wyjątkowo będą oczywiście wtedy, kiedy jest to niezbędne, przeprowadzane w formie ustnej, ale zasadą absolutną będzie forma pisemna z pełnym zachowaniem reżimu sanitarnego

- powiedział.

Zasadą absolutną będzie forma pisemna z pełnym zachowaniem reżimu sanitarnego

- zapewnił.

Kiedy matura 2021? Egzaminy maturalne w 2021 przebiegną bez zmian, tak jak zostały zaplanowane, odbędą się:

  • w terminie głównym od 4 do 20 maja;
  • w terminie dodatkowym od  1 do 16 czerwca;
  • sesja poprawkowa -  24 sierpnia.
Zobacz wideo Kiedy ósmoklasiści i maturzyści wrócą do szkół? Odpowiada minister edukacji

Kiedy matura 2021? Maturzyści znaleźli się w niecodziennej sytuacji 

Matury 2021 nie są zagrożone. Ale uczniowie nie mają łatwo. Znaleźli się w naprawdę trudnej sytuacji. W rozmowie z edziecko.pl Jarek Szulski, wychowawca, nauczyciel, autor książki "Nauczyciel z Polski" zwrócił uwagę na to, jak wygląda dorastanie i ostatnie lata uczniów w szkole.

Jeszcze przed pandemią nie mieli za dużo życia towarzyskiego w gronie rówieśników. Po szkole każdy z nich biegł na dodatkowe zajęcia, kursy, korepetycje. Nie szli na podwórko pogadać, nie włóczyli się bez celu po mieście. Dla wielu jedynym miejscem spotkań i socjalizacji była szkoła, przestrzeń, gdzie mogli prowadzić życie społeczne. Teraz również tego zostali pozbawieni.

- komentuje nauczyciel.

Maturzyści jeszcze kilka lat temu pilnie uczyliby się w szkole, konsultowaliby ostatnie kwestie z nauczycielami. Dodatkowo mieliby kontakt z rówieśnikami.

Coraz częściej spotykam się z rodzajem apatii, zniechęcenia. Młodzi siedzą w domach z poczuciem, że coś im umyka, że tracą kawałek życia. Wszystkie moje doświadczenia z pracy z młodzieżą wskazują na to, że zdrowe i serdeczne więzi rówieśnicze pomagają w radzeniu sobie z większością koszmarów dorastania. Paczka przyjaciół potrafi wyciągnąć z kłopotów, podać rękę, dać kopa do działania. Dzisiaj nie ma przestrzeni na to, żeby te więzi budować. Pozostaje więc samotność, udawanie. Boję się, że problemy emocjonalne młodzieży będą się pogłębiały.

Maturzyści nie mieli zorganizowanych osiemnastek, nie mieli studniówek.

Umknęły im imprezy. Albo nie wyprawiali ich wcale, albo w bardzo okrojonym, kameralnym składzie w podziemiu pandemicznym. Nie mieli studniówek. A to kolejna symboliczna chwila, której nie doświadczyli. Są plany, że może uda się zorganizować bal maturalny już po egzaminach, ale to też nic pewnego. Być może ich symbolem będzie to, że są rocznikiem, który nie miał studniówek, wycieczek, osiemnastek.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Maturzyści 2021 - pechowe pokolenie. "Odebraliśmy im prawo do przeciętności"

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.