Kiedy dzieci 1-3 wracają do szkoły? Rodzice nie rozumieją, dlaczego tylko przedszkola są otwarte. Minister Czarnek wyjaśnia

Kiedy dzieci 1-3 wracają do szkoły? Przedszkola i żłobki są już otwarte. Teraz pora na uczniów z klas podstawowych, którzy nie mogą doczekać się powrotu do placówek. Minister Czarnek ma nadzieję, że dzieci z klas 1-3 szybko wrócą do nauki stacjonarnej. Podał wstępną datę.

Kiedy dzieci 1-3 wracają do szkoły? Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział w TVN 24, że jeśli sytuacja epidemiczna pozwoli na powrót do nauki stacjonarnej, to dzieci wrócą do szkół już wkrótce. 

Mamy nadzieję na powrót dzieci do szkół od poniedziałku 26 kwietnia. Ale stanie się tak, jeśli sytuacja pandemiczna na to pozwoli

- mówił szef resortu edukacji w rozmowie z TVN24. - Jeśli będzie utrzymywał się trend spadkowy, który widzimy od kilkunastu dni, to rzeczywiście powrót do maja wszystkich dzieci do szkół jest możliwy - dodał.

Nauka zdalna jest na wyższym poziomie niż rok temu, ale nigdy nie zastąpi nauki stacjonarnej 

- powiedział minister. 

Do kiedy zamknięte szkoły? Ekspert: My uważamy, że cały czas jeszcze jesteśmy na wysokiej fali zakażeńDo kiedy zamknięte szkoły? "Wypuściliśmy dzieci z klas I-III do szkół, 2-3 tygodnie i mieliśmy trzecią falę"

Kiedy dzieci 1-3 wracają do szkoły? Przedszkola i żłobki znowu funkcjonują 

Rodzice nie rozumieją, dlaczego działalność w żłobkach i przedszkolach została tak szybko wznowiona, a szkoły nadal są zamknięte. "Skoro przedszkola i żłobki są otwarte, to dlaczego szkoły nie?" - pytają na forum edziecko.pl i zastanawiają się, kiedy dzieci 1-3 wracają do szkoły.

Minister Czarnek wyjaśnił, że rząd chce zapobiec transmisji koronawirusa, a co za tym idzie - kontakty międzyludzkie muszą zostać ograniczone. Czarnek ocenia, że otwarcie szkół "to kolejne kilka milionów ludzi w ruchu" - przemieszczających się dzieci i rodziców.

Kilka dni temu prof. Miłosz Parczewski, specjalista w dziedzinie chorób zakaźnych i członek Rady Medycznej przy premierze, podkreślił w RMF FM, że Rada Medyczna była za decyzją o otwarciu przedszkoli i żłobków. 

Oczywiście wątpliwości były (...). Natomiast dane też wskazują na to, że te młodsze dzieci rzadko przenoszą wirusa. A z drugiej strony chcemy trochę odblokować rodziców, żeby wracali do pracy, żeby życie też wracało do normy

- wyjaśnił i dodał, że takiej samej decyzji nie można było podjąć w sprawie powrotu do szkół uczniów z klas 1-3. "Bo tam liczba zakażeń jest większa. W tej grupie I-III liczba dzieciaków zakażonych jest większa. One się bardziej mieszają. Są dane epidemiologiczne, które wskazują na to, że to ryzyko transmisji jest wyższe. Proszę zwrócić też uwagę, co się stało - myśmy wpuścili dzieci z klas I-III do szkół, 2-3 tygodnie i mieliśmy trzecią falę" - stwierdził. Zatem kiedy dzieci 1-3 wracają do szkoły? "W kwietniu nie powinniśmy dopuścić dzieci I-III do szkół. Jest jeden wyjątek - regionalizacja" - mówił profesor.

Zobacz wideo Cleo była słaba z fizyki. Znalazła sposób, jak podciągnąć sobie ocenę. Nietypowy
Więcej o: