CKE egzamin ósmoklasisty - tematy wypracowań. W tym roku lista lektur została okrojona

Egzamin ósmoklasisty zbliża się wielkimi krokami. Przypominamy, jakie zagadnienia na nim obowiązują i z jakimi tematami wypracowań zmagali się uczniowie w 2020 roku oraz na egzaminie próbnym w 2021 roku.

Sytuacja epidemiczna w Polsce jest bardzo poważna. W tym roku testy będą przebiegać inaczej, niż dotychczas. Uwzględniono fakt, że miesiące edukacji zdalnej odbiły się na wiedzy uczniów i podjęto decyzję o ograniczeniu wymagań egzaminacyjnych.

CKE egzamin ósmoklasisty - tematy wypracowań

W roku szkolnym 2020/2021  egzamin ósmoklasisty wyjątkowo nie odbędzie się w kwietniu, jak miało to miejsce dotychczas, ale w maju, zgodnie z poniższym harmonogramem:

  • 25 maja 2021 r. (wtorek) - egzamin z języka polskiego (godz. 9:00);
  • 26 maja 2021 r. (środa) - egzamin z matematyki (godz. 9:00);
  • 27 maja 2021 r. (czwartek) - egzamin z języka obcego nowożytnego (godz. 9:00).

Zmiany w przypadku egzaminu z języka polskiego dotyczą między innymi wykreślenia z listy lektury "Tędy i owędy" Melchiora Wańkowicza. Na teście z języka angielskiego uczniów nie będzie obowiązywała znajomość czasu past perfect i środków gramatycznych mowy zależnej, a na teście z matematyki ograniczono wymagana dotyczące działań na pierwiastkach oraz stereometrii.

Przypominamy, z jakimi tematami wypracowań musieli zmierzyć się uczniowie na egzaminie ósmoklasisty w 2020 roku oraz na próbnym egzaminie w marcu 2021 roku.

Zobacz wideo Restrykcje przedłużone z wyjątkami. Dzieci będą mogły wrócić do przedszkoli

Egzamin ósmoklasisty 2020 - tematy wypracowań

Temat 1.

W każdym jest coś, co zasługuje na podziw innych. Napisz rozprawkę, w której rozważysz trafność tego stwierdzenia. W argumentacji odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz innego utworu literackiego.

Temat 2.

Napisz opowiadanie o spotkaniu z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej, który przekonał Cię podczas spotkania, że w życiu warto podejmować ryzyko. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową.

Próbny egzamin ósmoklasisty 2020 - tematy wypracowań

Temat 1.

Napisz przemówienie skierowane do koleżanek i kolegów, w którym przekonasz słuchaczy, że książki mogą być źródłem mądrości. W wypracowaniu odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz innego utworu literackiego i wykaż, że ich przeczytanie może uczynić czytelnika mądrzejszym

Temat 2.

Napisz opowiadanie o spotkaniu z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej, który podczas spotkania nauczył Cię czegoś ważnego. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową.

CKE egzamin ósmoklasisty - lista lektur obowiązkowych

Poniżej opublikowaliśmy pełną listę lektur, których treść muszą znać uczniowie, którzy podejdą do egzaminu:

  • Charles Dickens, „Opowieść wigilijna”;
  • Aleksander Fredro, „Zemsta”;
  • Jan Kochanowski, wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII;
  • Aleksander Kamiński, „Kamienie na szaniec”;
  • Adam Mickiewicz, "Reduta Ordona", "Śmierć Pułkownika", "Świtezianka", "Dziady" cz. II, "Pan Tadeusz" (całość);
  • Antoine de Saint-Exupéry, „Mały Książę”;
  • Henryk Sienkiewicz, "Quo vadis", "Latarnik";
  • Juliusz Słowacki, „Balladyna”;
  • wiersze wybranych poetów.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.