Lektury obowiązkowe matura 2021. Wymagania egzaminacyjne zostały okrojone. Na liście lektur niewiele pozycji

Lektury z gwiazdką to obowiązkowe pozycje, których treść muszą przyswoić uczniowie ostatnich klas szkół średnich przed przystąpieniem do egzaminu maturalnego. W tym roku ich lista została zredukowana.

Bez wątpienia egzamin maturalny jest jednym z najważniejszych egzaminów, do których podchodzimy w ciągu lat edukacji. Wynik, który otrzyma dana osoba, przekłada się na to, na jaką uczelnie się dostanie, a zatem wpływa na dalszy rozwój jej kariery zawodowej. Zazwyczaj uczniowie odpowiednio wcześniej przygotowywali się do testów, zarówno na lekcjach w szkole, jak i na zajęciach pozalekcyjnych. Niestety, w dobie pandemii edukacja jest wyjątkowo trudna. Uczniowie nie mają bezpośredniego kontaktu z nauczycielami różnych przedmiotów, a przez kamerkę trudniej jest wyjaśnić niektóre zagadnienia. Tegoroczni maturzyści obawiają się, że zaistniała sytuacja negatywnie wpłynie na ich wyniki na maturach.

Lektury obowiązkowe matura 2021

Rząd wziął jednak pod uwagę, że pandemiczne okoliczności nie sprzyjają zdobywaniu wiedzy i chcąc ułatwić tegorocznym maturzystom naukę, podjął decyzję o zredukowaniu wymogów egzaminacyjnych.

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podjął decyzję, że w 2021 r. część ustna egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej i języka obcego nowożytnego nie będzie obowiązkowa. Będą mogli przystąpić do niej – podobnie jak w 2020 r. – absolwenci, którym wynik części ustnej egzaminu z danego przedmiotu jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną

- możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie na stronie gov.pl.

Wśród najważniejszych zmian można wymienić fakt, że egzamin odbędzie się jedynie w części pisemnej ze wszystkich przedmiotów, a uczniowie nie będą musieli obowiązkowo podchodzić do żadnej matury na poziomie rozszerzonym.

Zobacz wideo Restrykcje przedłużone z wyjątkami. Dzieci będą mogły wrócić do przedszkoli
Przy pomocy edukacji zdalnej, nie jesteśmy w stanie przekazać wiedzy w takim zakresie, jak w edukacji stacjonarnej

- tłumaczył Minister Czarnek, uzasadniając decyzję o zredukowaniu wymagań.

W przypadku języka polskiego na maturze podstawowej wyjątkowo do wyboru będzie nie jeden, a dwa tematy rozprawki. W przypadku listy lektur obowiązkowych uczniowie będą musieli znać treść i problematykę jedynie ośmiu pozycji. Wymieniliśmy je poniżej

Lista lektur obowiązujących na maturze 2021

  • Bogurodzica;
  • Jan Kochanowski – wybrane pieśni, treny i psalm;
  • Adam Mickiewicz "Dziady", część III,
  • Adam Mickiewicz "Pan Tadeusz";
  • Bolesław Prus "Lalka";
  • Stanisław Wyspiański "Wesele";
  • Bruno Schulz – wybrane opowiadanie;
  • Witold Gombrowicz "Ferdydurke".
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.