Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony, ale nie przysługuje już każdemu. Od poniedziałku dzieci wracają do przedszkoli i żłobków

- Dodatkowy zasiłek opiekuńczy kolejny raz został wydłużony. Oznacza to, że do 25 kwietnia uprawnieni rodzice mogą skorzystać z tej formy wsparcia - przekazała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. W środę 14 kwietnia przekazano jednak, że placówki zostają ponownie otwarte, dzieci mogą ponownie iść do żłobków i przedszkoli.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy Zasiłek wydłużony

Obostrzenia w Polce zostały przedłużone o kolejny tydzień. Minister Adam Niedzielski podczas konferencji 14 kwietnia ogłosił przedłużenie obostrzeń. Ale są wyjątki. Przedszkola i żłobki będą otwarte od poniedziałku.

Już od najbliższego poniedziałku dzieci będą mogły wrócić do przedszkoli i żłobków

- ogłosił  Adam Niedzielski.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Majówka 2021 pod znakiem izolacji? "Małe szanse na luzowanie obostrzeń"

Jednak dodatkowy zasiłek opiekuńczy wciąż przysługuje. W związku z trudną sytuacją Rada Ministrów zdecydowała o wydłużeniu prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego o kolejne dwa tygodnie. Rodzice mogą pobierać dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 25 kwietnia. Jednak nie przysługuje on już każdemu. 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Komu przysługuje?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje na niezmienionych od początku pandemii zasadach. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy można pobierać:

  • w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19, do którego dzieci lub osoby dorosłe niepełnosprawne uczęszczały,
  • w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19.

O dodatkowy zasiłek opiekuńczy mogą wystąpić:

  • rodzice dzieci w wieku do lat 8,
  • ubezpieczeni rodzice dzieci:
  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
  • ubezpieczeni rodzice lub opiekunowie osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.
Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy to tylko 80 proc. pensji

Przypomnijmy, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy uprawnia do pobierania 80 proc. pensji. To z jednej strony uczciwe rozwiązanie – pracownicy nie wykonują swoich obowiązków służbowych w tym czasie, tylko zajmują się dziećmi. Z drugiej jednak strony, obcięcie pensji o 20 proc. to bardzo dużo, szczególnie w przypadku, gdy dana osoba zarabia najniższą krajową.  Rodzice na forum edziecko.pl podzielają ten pogląd:

Dziękujemy za łaskę możliwości otrzymania zasiłku. Co nam po 80 proc. wynagrodzenia, szczególnie tym, którzy zarabiają minimalną krajową? Poza tym, który pracodawca na dłuższą metę będzie trzymał pracownika, którego większość czasu w pracy nie ma?
W taki właśnie sposób straciłam pracę, zbyt dużo nieobecności w pracy, ze względu na opiekę nad dzieckiem

- komentują internauci. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.