Kiedy dzieci wrócą do szkoły? Andrusiewicz studzi optymizm ministra Czarnka. "Nie możemy powiedzieć, że w kwietniu"

Kiedy dzieci wrócą do szkoły? "Jestem przekonany, że ten rok szkolny dokończymy w szkołach, wrócimy do nauki stacjonarnej w przedszkolach i szkołach" - mówił minister Przemysław Czarnek i stwierdził, że najprawdopodobniej dzieci będą uczyć się w placówkach już w kwietniu. Wojciech Andrusiewicz nie jest o tym tak przekonany.

Uczniowie od miesięcy uczą się w trybie zdalnym. Do placówek po feriach zimowych wróciły jedynie dzieci z klas 1-3, ale również nie na długi okres. W środę 7 kwietnia ogłoszono decyzję o przedłużeniu obostrzeń, obowiązku nauki zdalnej dla klas 1-3 oraz zamknięciu przedszkoli. Rodzice, dzieci i młodzież się niecierpliwią. Wiele osób zastanawia się, kiedy dzieci wrócą szkoły. Rząd jednak przekazuje niejasne doniesienia na temat daty. 

Kiedy dzieci wrócą do szkoły? Według ministra Czarnka już w tym miesiącu

Szef resortu edukacji Przemysław Czarnek stwierdził w czwartek 8 kwietnia, że jest przekonany, iż ten rok szkolny „dokończymy w szkołach, wrócimy do nauki stacjonarnej w przedszkolach i szkołach”.

Jestem przekonany, że w kwietniu wrócimy do nauki stacjonarnej i w przedszkolach, i w szkołach 

- mówił Przemysław Czarnek na antenie Polskiego Radia. Dodał, że jeszcze w tym miesiącu, czyli w kwietniu, możliwy jest powrót wszystkich klas szkoły podstawowej do nauki stacjonarnej. Podkreślił, że wszystko zależeć będzie od tego, kiedy ustąpi trzecia fala epidemii koronawirusa.

Szef Ministerstwa Edukacji i Nauki wypowiedział się także na temat działalności uczelni wyższych. "Jestem przekonany, że jeśli trzecia fala ustąpi, to nastąpi częściowe otwarcie uczelni" - powiedział i stwierdził, że będzie zachęcał rektorów, by przywracali naukę stacjonarną na szerszą skalę i by sesja letnia odbywała się w trybie stacjonarnym. 

Kiedy dzieci wrócą do szkoły? Andrusiewicz: Nie możemy powiedzieć, że w kwietniu

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz także został zapytany przez dziennikarzy o to, kiedy dzieci wrócą do szkoły. Odparł wówczas, że żadna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. - Nie możemy tego wykluczyć, że jeszcze w kwietniu to nastąpi, ale nie możemy dzisiaj odpowiedzialnie, jako kierujący resortem zdrowia, powiedzieć, że to się stanie - mówił. Dodał, że rząd chciałby, aby najpierw do placówek wrócili podopieczni przedszkoli, żłobków, a „w następstwie tego uczniowie do szkół”.

Rzecznik resortu zdrowia powiedział również, że w kontekście decyzji dotyczącej powrotu dzieci do szkół resort zdrowia będzie obserwować wyniki zakażeń koronawirusem, ale przede wszystkim będzie zwracać uwagę na liczbę hospitalizowanych chorych, obłożenie łóżek szpitalnych oraz respiratorów.

Zobacz wideo Zamknięte przedszkola i żłobki z pewnymi wyjątkami. Czy rząd planuje do tych wyjątków dodać dzieci pracowników handlu?
Więcej o: