Kiedy egzamin ósmoklasisty 2021? Uczniowie będą zdawać go w wyjątkowo późnym terminie

Egzamin ósmoklasisty zbliża się wielkimi krokami. Ze względu na epidemię koronawirusa, zostanie przeprowadzony w zaskakująco późnym terminie, dzięki czemu uczniowie zyskają więcej czasu do nauki.

Z powodu zagrożenia epidemicznego uczniowie od wielu miesięcy uczą się w trybie zdalnym, a do szkół po feriach zimowych wróciły jedynie dzieci z klas 1-3, chociaż i tak nie na długo. Taki stan rzeczy szczególnie niepokoi maturzystów i tegorocznych ósmoklasistów, którzy obawiają się, że brak bezpośredniego kontaktu z nauczycielami z poszczególnych przedmiotów bardzo odbije się na ich wiedzy, a w konsekwencji, negatywnie wpływie na wynik egzaminów. Rząd wziął jednak pod uwagę fakt, jak w trudnej sytuacji się znaleźli i podjął decyzję o zredukowaniu wymagań egzaminacyjnych.

Kiedy egzamin ósmoklasisty 2021?

Egzamin ósmoklasisty w 2021 rok będzie wyjątkowo przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych zawartych w dołączonych do rozporządzenia załącznikach, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

Odpowiadając na szereg próśb przesłanych do resortu, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podjął decyzję, że w 2021 r. część ustna egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej i języka obcego nowożytnego nie będzie obowiązkowa. Będą mogli przystąpić do niej – podobnie jak w 2020 r. – absolwenci, którym wynik części ustnej egzaminu z danego przedmiotu jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną

- możemy przeczytać w komunikacie na oficjalnej stronie gov.pl.

Zmiany na testach mają dotyczyć między innymi wykreślenia z listy lektur "Tędy i owędy" Melchiora Wańkowicza (język polski), ograniczenia wymagań dotyczących stereometrii i działań na pierwiastkach (matematyka) oraz wykreślenia z listy środków gramatycznych czasu past perfect i mowy zależnej (język angielski).

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego potrwa 120 minut, a za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 45 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych). Część pierwsza testu będzie złożona z około 20 zadań opartych na dwóch tekstach oraz około 50 proc. zadań otwartych i sprawdzi m.in. umiejętność czytania ze zrozumieniem, znajomość i rozumienie utworów literackich, zdolność posługiwania się poprawną polszczyzną oraz interpretację zasad. Część druga będzie dotyczyć wypracowania (rozprawki lub opowiadania), w których uczeń może odnieść się do dowolnej lektury obowiązkowej spełniającej warunki tematu.

Egzamin ósmoklasisty z matematyki potrwa 100 minut, a za rozwiązanie zadań będzie można uzyskać maksymalnie 25 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 15 pkt – za zadania zamknięte i 10 pkt za rozwiązanie 4 zadań otwartych.

Egzamin ósmoklasisty z angielskiego potrwa 90 minut. Za rozwiązanie zadań będzie można uzyskać maksymalnie 55 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 34 pkt za zadania zamknięte oraz 21 pkt za zadania otwarte. W tym roku uczniowie zmierzą się z mniejszą liczbą otwartych sprawdzających umiejętność rozumienia ze słuchu, umiejętność reagowania i znajomość środków językowych oraz zadań zamkniętych sprawdzających rozumienie tekstów pisanych i znajomość środków językowych.

W 2021 roku egzamin ósmoklasisty odbędzie się w wyjątkowo późnym terminie. Chociaż zwykle wypadał w kwietniu, tym razem uczniowie podejdą do niego dopiero pod koniec maja, dzięki czemu zyskają więcej czasu do nauki.

Egzamin ósmoklasisty 2021 odbędzie się zgodnie z następującym harmonogramem:

25 maja 2021 r. (wtorek) - egzamin z języka polskiego (godz. 9:00);

26 maja 2021 r. (środa) - egzamin z matematyki (godz. 9:00);

27 maja 2021 r. (czwartek) - egzamin z języka obcego nowożytnego (godz. 9:00).

Zobacz wideo Dominika Lasota: Apelowaliśmy do MEN, żeby rzetelna edukacja klimatyczna stała się częścią programu nauczania
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.