Niedzielski: Obostrzenia przedłużone o tydzień. Szkoły zamknięte. "Cały czas mamy bardzo trudną sytuację"

Adam Niedzielski poinformował, że aktualne obostrzenia zostają przedłużone do 18 kwietnia. Minister zdrowia podkreślił, że w szpitalach w dalszym ciągu jest bardzo trudna sytuacja.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji 7 kwietnia przyznał, że "cały czas mamy trudną sytuację w szpitalach". Zaapelował, aby pozostać w domach, bowiem pandemia w dalszym ciągu się rozwija.

Niedzielski: W przyszłym tygodniu będziemy podejmowali kolejną decyzję

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej poinformował, że na spotkaniu rządowego zespołu antykryzysowego uzgodniono, że aktualne obostrzenia zostają przedłużone o ponad tydzień, czyli do 18 kwietnia. 

W przyszłym tygodniu będziemy podejmowali kolejną decyzję, co robić dalej

- powiedział Niedzielski. 

Szef resortu zdrowia uznał, że mimo tego, iż w ostatnich dniach liczba zakażeń jest nieco mniejsza to nie powinno się tego traktować w optymistycznych sposób. 

Cały czas mamy bardzo trudną sytuację w szpitalach. Obłożenie łóżek wynosi ponad 34,5 tys. Te parametry na poziomie zbliżającym się do 80 proc. są parametrami niebezpiecznymi. To dlatego, ze dystrybucja w regionach nie jest jednolita i mamy takie regiony, gdzie napięcia dotyczącego wykorzystania infrastruktury są bardzo duże

- dodał minister.

Aktualne obostrzenia obowiązujące do 18 kwietnia to:

 • Zamknięcie sklepów budowlanych i meblowych o powierzchni powyżej 2 tys. m kw., przy czym hurtownie i składy budowlane zostają otwarte
 • W kościołach i placówkach handlowych pow. 100 m kw. obowiązuje limit jednej osoby na 20 m kw. zamiast dotychczasowych 15 m kw.
 • Zamknięcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych
 • Zamknięte zostały również przedszkola i żłobki dla wszystkich z wyjątkiem dzieci służb medycznych i mundurowych
 • Działalność obiektów sportowych została ograniczona wyłącznie do uprawiania sportu zawodowego
 • Zamknięte są hotele z wyjątkiem hoteli robotniczych
 • Zamknięte są kina, teatry, muzea i galerie sztuki
 • Zamknięte są sklepy w centrach handlowych, z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, drogerii, salonów prasowych, księgarni i sklepów zoologicznych
 • Zamknięte są sauny, solaria i kasyna
 • Zamknięte są siłownie i kluby fitness
 • Wszystkie szkoły działają w trybie zdalnym

Kiedy powrót do szkoły 2021?

Adam Niedzielski zapowiedział, że w pierwszej kolejności odmrożona zostanie edukacja. Minister zdrowia dodał, że chce, aby uczniowie wrócili do szkół jeszcze w kwietniu. 

Jeżeli chodzi o względy edukacyjne, bez względu na poziom edukacji, o którym mówimy, czyli jak rozumiem, najbardziej interesująca jest kwestia przedszkoli i klas 1-3, to oczywiście to są priorytetowe kierunki luzowania obostrzeń. W tym sensie, że pierwsze kroki, jakie będziemy wykonywali, przywracając normalność, to będą właśnie powroty do przedszkoli i powroty do klas 1-3.  Ja mam nadzieję i również tutaj podzielam punkt widzenia pana ministra Piontkowskiego, że jeszcze w kwietniu przedszkola i klasy 1-3 wrócą do nauczania, przedszkola w trybie zwykłym, a klasy 1-3 co najmniej w trybie hybrydowym

- podsumował.

Nauka w klasach 1-3 wyłącznie zdalnie. Nauka w klasach 1-3 wyłącznie zdalnie. "Dynamika zakażeń zdecydowanie przyśpiesza"

Zobacz wideo Zamknięte przedszkola i żłobki z pewnymi wyjątkami. Czy rząd planuje do tych wyjątków dodać dzieci pracowników handlu?