Zamknięcie przedszkoli i żłobków od 27 marca. Opieka będzie zapewniona tylko w określonych sytuacjach

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji 25 marca poinformował, że "napór trzeciej fali koronawirusa jest bardzo silny". W związku z tym, że liczba zakażeń przekroczyła 34 tysiące, wprowadzono nowe obostrzenia. Zamknięcie przedszkoli i żłobków to jedna z decyzji rządu. Od 27 marca w placówkach tych opieka będzie zapewniona tylko dzieciom niektórych rodziców.

Premier Morawiecki na konferencji 25 marca poinformował, że w Polsce stwierdzono ponad 34. tys. zakażeń. "To najwyższy dobowy przyrost zakażeń w Polsce od początku pandemii. Na tę chwilę zajętych jest ponad 70 proc. łóżek i ponad 70 proc. łóżek respiratorowych. Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia. (...) Zrobimy wszystko, żeby uniknąć złego scenariusza" - powiedział.

Wszystkie te decyzje są potrzebne

- zapewnił Mateusz Morawiecki, a następnie głos zabrał minister zdrowia Adam Niedzielski, który ogłosił szczegóły na temat nowych restrykcji. Dowiedzieliśmy się, co z działalnością przedszkoli i żłobków. 

Zamknięcie przedszkoli i żłobków od 27 marca. Są wyjątki 

Zamknięcie przedszkoli i żłobków od 27 marca do 9 kwietnia - to jedna z decyzji rządu, którą ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski. Poinformował, że opieka w tych placówkach ma być zapewniona wyłącznie dzieciom rodziców wykonującym zawód medyczny i służb porządkowych w trakcie wykonywanie zadań służbowych

Zamknięcie przedszkoli i żłobków minister zdrowia argumentował m.in. potrzebą ograniczenia mobilności społecznej na dwa tygodnie oraz zmniejszenie transmisji poziomej koronawirusa. Rodzicom nadal będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy. (Szczegóły na temat tego, komu należy się dodatkowy zasiłek opiekuńczy na stronie gov.pl.).

Zamknięcie przedszkoli i żłobków to nie jedyne ograniczenie obowiązujące od 27 marca

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że od 27 marca do 9 kwietnia mają obowiązywać także inne ograniczenia. M.in.:

  • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m kw. zostaną zamknięte.
  • w placówkach handlowych na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób: 1 osoba na 15 mkw - w sklepach do 100 mkw, 1 osoba na 20 mkw - w sklepach powyżej 100 mkw.
  • W miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit - na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 mkw. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.
  • Zakaz działalności obejmie także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne.

15.10.2020, Warszawa, dzieci w drodze do szkołyPowrót do szkół będzie traumą. Miesiąc miodowy mamy za sobą. "Żądamy rozwiązań"

Zobacz wideo Kiedy starsi uczniowie wrócą do szkół? "Nie mamy dobrego rozwiązania"
Więcej o: