Miesiące edukacji zdalnej odcisnęły piętno na poziomie wiedzy uczniów. Rząd uwzględnił jednak trudną sytuację, w której się znaleźli i rozpoczął pracę nad specjalną nowelizacją ustawy, która miałaby wprowadzić dodatkowe zajęcia, uzupełniające braki powstałe w wyniku nauki zdalnej. Mają być realizowane tylko w placówkach, w trybie stacjonarnym z myślą o uczniach klas 4-6 szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych (w tym artystycznych realizujących kształcenie ogólne).
Zapytaliśmy więc MEN o to, czy jest prawdopodobieństwo, że takie zajęcia będą odbywały się w wakacje.
Jedno jest pewne. Czas wakacji jest okresem odpoczynku dla dzieci, uczniów i przerwy od zajęć lekcyjnych. W tym zakresie nie planujemy żadnych zmian
- wyjaśniła Anna Ostrowska.
Najbliższym dłuższym wolnym będzie przerwa świąteczna. W 2021 roku Wielkanoc będziemy obchodzić w niedzielę 4 kwietnia i poniedziałek 5 kwietnia. Uczniowie będą mogli cieszyć się jednak dłuższym odpoczynkiem, niż tylko dwudniowy, bo przerwa świąteczna potrwa od czwartku 1 kwietnia do wtorku 6 kwietnia.
Kolejnym wolnym po Wielkanocy będzie Święto Pracy 1 Maja. Niestety w 2021 roku wypada ono w sobotę, dlatego majówka będzie wyjątkowo krótka. Dzieci nie pójdą do szkół w Święto Konstytucji 3 Maja, które będziemy obchodzić w poniedziałek. Na dłuższe wolne mogą liczyć także uczniowie szkół średnich, którzy w tym roku nie podchodzą do egzaminów dojrzałości. Matury z języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego na poziomach podstawowych odbędą się od wtorku 4 maja do czwartku 6 maja. Jeżeli dyrekcja szkoły podejmie taką decyzję, młodsze roczniki mogą mieć wówczas wolne od zajęć.
Ostatnim wolnym przed wakacjami jest Boże Ciało, które wypada w czwartek 3 czerwca. Niektórzy uczniowie mogą zostać zwolnieni z lekcji także dzień później, w piątek 4 czerwca.
Zakończenie roku szkolnego 2020/2021 zaplanowano w piątek 25 czerwca. Wówczas rozpoczną się wakacje, które potrwają do 1 września.