Kiedy zaczynają się wakacje? Harmonogram dni wolnych od szkoły 2021. Niektórzy uczniowie mogą mieć ich więcej

Terminy dni wolnych od szkoły oraz to kiedy zaczynają się wakacje, zawsze interesuje uczniów. Niektórzy obawiają się jednak, że letnie wolne upłynie im pod znakiem zajęć uzupełniających i nadrabiania zaległości wynikających z edukacji zdalnej.

Miesiące edukacji zdalnej odcisnęły piętno na poziomie wiedzy uczniów. Rząd uwzględnił jednak trudną sytuację, w której się znaleźli i rozpoczął pracę nad specjalną nowelizacją ustawy, która miałaby wprowadzić dodatkowe zajęcia, uzupełniające braki powstałe w wyniku nauki zdalnej. Mają być realizowane tylko w placówkach, w trybie stacjonarnym z myślą o uczniach klas 4-6 szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych (w tym artystycznych realizujących kształcenie ogólne). 

Kiedy zaczynają się wakacje? -  Harmonogram dni wolnych od szkoły 2021

Zapytaliśmy więc MEN o to, czy jest prawdopodobieństwo, że takie zajęcia będą odbywały się w wakacje.

Jedno jest pewne. Czas wakacji jest okresem odpoczynku dla dzieci, uczniów i przerwy od zajęć lekcyjnych. W tym zakresie nie planujemy żadnych zmian

- wyjaśniła Anna Ostrowska.

Egzamin próbny ósmoklasisty 2020. 'Trudności w opanowaniu programu' to nie jedyny problem uczniówEgzamin próbny ósmoklasisty 2021. "Trudności w opanowaniu programu" to nie jedyny problem uczniów

Najbliższym dłuższym wolnym będzie przerwa świąteczna. W 2021 roku Wielkanoc będziemy obchodzić w niedzielę 4 kwietnia i poniedziałek 5 kwietnia. Uczniowie będą mogli cieszyć się jednak dłuższym odpoczynkiem, niż tylko dwudniowy, bo przerwa świąteczna potrwa od czwartku 1 kwietnia do wtorku 6 kwietnia.

Kolejnym wolnym po Wielkanocy będzie Święto Pracy 1 Maja. Niestety w 2021 roku wypada ono w sobotę, dlatego majówka będzie wyjątkowo krótka. Dzieci nie pójdą do szkół w Święto Konstytucji 3 Maja, które będziemy obchodzić w poniedziałek. Na dłuższe wolne mogą liczyć także uczniowie szkół średnich, którzy w tym roku nie podchodzą do egzaminów dojrzałości. Matury z języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego na poziomach podstawowych odbędą się od wtorku 4 maja do czwartku 6 maja. Jeżeli dyrekcja szkoły podejmie taką decyzję, młodsze roczniki mogą mieć wówczas wolne od zajęć. 

Ostatnim wolnym przed wakacjami jest Boże Ciało, które wypada w czwartek 3 czerwca. Niektórzy uczniowie mogą zostać zwolnieni z lekcji także dzień później, w piątek 4 czerwca.

Zakończenie roku szkolnego 2020/2021 zaplanowano w piątek 25 czerwca. Wówczas rozpoczną się wakacje, które potrwają do 1 września.

W polskich szkołach coraz bardziej brakuje nauczycieliPowrót do szkół już w kwietniu? Czarnek przekonuje, że to realne. "Decydują epidemiolodzy i wirusolodzy"

Zobacz wideo
Więcej o: