Egzamin próbny ósmoklasisty 2021. "Trudności w opanowaniu programu" to nie jedyny problem uczniów

Niebawem ruszą próbne egzaminy ósmoklasisty, które ze względu na zagrożenie, będą odbywać się w reżimie sanitarnym. "Trzeba pamiętać, że obecny rocznik ósmoklasistów jest szczególnie poszkodowany" - zauważa polonistka współpracująca z młodzieżą w ramach lekcji indywidualnych Judyta Słowikowska.

Próbne egzaminy ósmoklasisty odbędą się kolejno w środę 17 marca, czwartek 18 marca oraz piątek 19 marca. Wiadomo, że uczniowie w pierwszej kolejności zmierzą się z językiem polskim, następnie z matematyką, a trzeciego dnia podejdą do egzaminu z języka obcego nowożytnego. Udział szkół w próbnych testach jest dobrowolny, ale Centralna Komisja Egzaminacyjna zaleca, aby egzaminy próbne zostały przeprowadzone w warunkach możliwie zbliżonych do tych obowiązujących podczas właściwego egzaminu i rozpoczęły się o godzinie 9:00.

Egzamin próbny ósmoklasisty 2021

Próbne egzaminy mają zostać przeprowadzone tylko i wyłącznie w celach informacyjnych oraz diagnostycznych.

Centralna Komisja Egzaminacyjna za nieuzasadnione uważa wystawianie ocen cząstkowych na podstawie uzyskanych przez danego ucznia wyników testu diagnostycznego z poszczególnych przedmiotów

- poinformował dyrektor CKE Marcin Smolik.

miesiące nauki w trybie zdalnym i brak bezpośredniego kontaktu z nauczycielami przełożyły się na poziomie wiedzy uczniów. Rząd uwzględnił jednak trudną sytuację, w której znalazła się młodzież, w tym uczniowie klas ósmych i maturzyści, których w tym roku czekają egzaminy. Aby ułatwić im zaliczenie testów, postanowiono zredukować wymagania egzaminacyjne. 

Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie gov.pl w przypadku egzaminu ósmoklasisty:

  • z języka polskiego – z listy lektur obowiązkowych wykreślono Tędy i owędy Melchiora Wańkowicza,
  • z matematyki – ograniczono wymagania dotyczące działań na pierwiastkach oraz stereometrii (brył przestrzennych),
  • z języka angielskiego – z listy środków gramatycznych wykreślono czas past perfect oraz mowę zależną;

Ważną zmianą w przypadku egzaminu ósmoklasisty jest fakt, że wyjątkowo nie odbędzie się w kwietniu jak co roku, ale dopiero pod koniec maja. Dzięki temu uczniowie zyskają więcej czasu do nauki. Trzeba zauważyć, że trudności z przyswojeniem materiału to nie jedyny problem, przed którym staną uczniowie, gdyż placówka, w której się uczą może po prostu nie przeprowadzić egzaminów próbnych.

Ograniczenie wymogów egzaminacyjnych, w tym wykreślenie "Tędy i owędy" Melchiora Wańkowicza, czyli zbioru gawęd, który został wydany w 1961 roku skomentowała w rozmowie z portalem edziecko.pl polonistka współpracująca z młodzieżą w ramach lekcji indywidualnych Judyta Słowikowska.

Sądzę, że znaczące okrojenie listy lektur dla uczniów, którzy w tym roku przystąpią do egzaminu ósmoklasisty, jest słuszną decyzją. Trzeba pamiętać, że obecny rocznik ósmoklasistów jest szczególnie poszkodowany - długi lockdown w zeszłym roku i jedynie pierwsze dwa miesiące tradycyjnej nauki w tym roku szkolnym z pewnością spowodują znaczące trudności w opanowaniu programu

- przyznaje. 

Zdalne nauczanie. Zdjęcie ilustracyjneNauczyciel: Rzucono nas na głęboką i nieznaną wodę, ale nauczyliśmy się w niej pływać [LIST DO REDAKCJI]

Polonistka zauważa jednak, że młodzież mimo wszystko nadal może sięgnąć po tę lekturę, aby posłużyć się nią podczas pisania wypracowania.

Myślę, że warto zrobić tyle, ile można, by mimo wszystko ten egzamin wypadł jak najlepiej, ale również dla własnego rozwoju. Przeważnie na decyzję resortu edukacji rodzice reagują spokojnie. Mają poczucie, że ich, w pewnym sensie, poszkodowane dzieci są, choć w części potraktowane sprawiedliwie w niełatwych warunkach pandemii

- dodaje.

Egzaminy ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów w 2021 odbędą się w następujących terminach:

  • język polski – 25 maja 2021 r. (wtorek) – godz. 9:00
  • matematyka – 26 maja 2021 r. (środa) – godz. 9:00
  • język obcy nowożytny – 27 maja 2021 r. (czwartek) – godz. 9:00

Dodatkowe terminy egzaminów w czerwcu wypadną według następującego harmonogramu:

  • język polski – 16 czerwca 2021 r. (środa) – godz. 9:00
  • matematyka – 17 czerwca 2021 r. (czwartek) – godz. 9:00
  • język obcy nowożytny – 18 czerwca 2021 r. (piątek) – godz. 9:00

Nauka zdalna.Matura 2021 przejdzie do historii. Polonistka: "Nauczyciele mają częściowo związane ręce"

Zobacz wideo Leki przeciwbólowe w trakcie porodu. Czy z nich korzystać? Jak się przygotować?
Więcej o: