Próbne egzaminy ósmoklasisty odbędą się kolejno w środę 17 marca, czwartek 18 marca oraz piątek 19 marca. Wiadomo, że uczniowie w pierwszej kolejności zmierzą się z językiem polskim, następnie z matematyką, a trzeciego dnia podejdą do egzaminu z języka obcego nowożytnego. Udział szkół w próbnych testach jest dobrowolny, ale Centralna Komisja Egzaminacyjna zaleca, aby egzaminy próbne zostały przeprowadzone w warunkach możliwie zbliżonych do tych obowiązujących podczas właściwego egzaminu i rozpoczęły się o godzinie 9:00.
Próbne egzaminy mają zostać przeprowadzone tylko i wyłącznie w celach informacyjnych oraz diagnostycznych.
Centralna Komisja Egzaminacyjna za nieuzasadnione uważa wystawianie ocen cząstkowych na podstawie uzyskanych przez danego ucznia wyników testu diagnostycznego z poszczególnych przedmiotów
- poinformował dyrektor CKE Marcin Smolik.
miesiące nauki w trybie zdalnym i brak bezpośredniego kontaktu z nauczycielami przełożyły się na poziomie wiedzy uczniów. Rząd uwzględnił jednak trudną sytuację, w której znalazła się młodzież, w tym uczniowie klas ósmych i maturzyści, których w tym roku czekają egzaminy. Aby ułatwić im zaliczenie testów, postanowiono zredukować wymagania egzaminacyjne.
Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie gov.pl w przypadku egzaminu ósmoklasisty:
Ważną zmianą w przypadku egzaminu ósmoklasisty jest fakt, że wyjątkowo nie odbędzie się w kwietniu jak co roku, ale dopiero pod koniec maja. Dzięki temu uczniowie zyskają więcej czasu do nauki. Trzeba zauważyć, że trudności z przyswojeniem materiału to nie jedyny problem, przed którym staną uczniowie, gdyż placówka, w której się uczą może po prostu nie przeprowadzić egzaminów próbnych.
Ograniczenie wymogów egzaminacyjnych, w tym wykreślenie "Tędy i owędy" Melchiora Wańkowicza, czyli zbioru gawęd, który został wydany w 1961 roku skomentowała w rozmowie z portalem edziecko.pl polonistka współpracująca z młodzieżą w ramach lekcji indywidualnych Judyta Słowikowska.
Sądzę, że znaczące okrojenie listy lektur dla uczniów, którzy w tym roku przystąpią do egzaminu ósmoklasisty, jest słuszną decyzją. Trzeba pamiętać, że obecny rocznik ósmoklasistów jest szczególnie poszkodowany - długi lockdown w zeszłym roku i jedynie pierwsze dwa miesiące tradycyjnej nauki w tym roku szkolnym z pewnością spowodują znaczące trudności w opanowaniu programu
- przyznaje.
Polonistka zauważa jednak, że młodzież mimo wszystko nadal może sięgnąć po tę lekturę, aby posłużyć się nią podczas pisania wypracowania.
Myślę, że warto zrobić tyle, ile można, by mimo wszystko ten egzamin wypadł jak najlepiej, ale również dla własnego rozwoju. Przeważnie na decyzję resortu edukacji rodzice reagują spokojnie. Mają poczucie, że ich, w pewnym sensie, poszkodowane dzieci są, choć w części potraktowane sprawiedliwie w niełatwych warunkach pandemii
- dodaje.
Egzaminy ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów w 2021 odbędą się w następujących terminach:
Dodatkowe terminy egzaminów w czerwcu wypadną według następującego harmonogramu: