Kiedy wracamy do szkoły 2021? Minister Czarnek zapowiada plan po nauce zdalnej: Dodatkowe zajęcia uzupełniające

Pytanie, kiedy wrócimy do szkół, coraz częściej zadają sobie uczniowie starszych roczników, którzy zaczynają wątpić, czy przed wakacjami wrócą do szkolnych murów. Wiele wskazuje na to, że po roku nauki zdalnej będą czekały ich specjalne zajęcia uzupełniające

Chociaż pojawiły się spekulacje, że nauka w trybie zdalnym może potrwać nawet do końca roku, minister edukacji i nauki uspokoił nieco obawy uczniów. Przyznał, że może to nastąpić w ciągu miesiąca, o ile zostanie spełniony jeden warunek.

Nauka zdalna może być stopniowo znoszona jeszcze w kwietniu, o ile pozwoli na to sytuacja epidemiczna w Polsce

- mówił Przemysław Czarnek.

Kiedy wracamy do szkoły 2021?

Nie ulega wątpliwości, że miesiące edukacji zdalnej odbiły się na poziomie wiedzy uczniów. Wiadomo, że rząd ma to na względzie i już pracuje nad specjalną nowelizacją ustawy, która miałaby wprowadzić dodatkowe zajęcia dla uczniów, uzupełniające braki powstałe w wyniku nauki zdalnej. To projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, który przygotowało MEN.

Jak informuje Radio Zet celem dodatkowych zajęć wspomagających będzie zapewnienie uczniom po powrocie do szkół wsparcia w utrwaleniu wiadomości i umiejętności z wybranych przedmiotów obowiązkowych, co pomoże im uzupełnić ewentualne braki w opanowaniu wymagań ustalonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Zajęcia będą realizowane tylko w placówkach, w trybie stacjonarnym i organizowane z myślą o uczniach klas 4-6 szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych (w tym artystycznych realizujących kształcenie ogólne). Przypominamy, że w przypadku klas 1-3 nauka w trybie zdalnym trwała krócej, bo po feriach zimowych wróciły do placówek. Udział w dodatkowych zajęciach wspomagających, przewidzianych dla starszych roczników będzie dobrowolny.

W kwestii sposobu organizacji zajęć wspomagających oraz przedmiotów, z których mają być organizowane, przewiduje się elastyczność. Zasady ich organizacji mają zostać określone w rozporządzeniu. Pieniądze na dofinansowanie zajęć mają pochodzić z rezerwy subwencji oświatowej na 2021 r., która ma być zwiększona o 187 mln zł z budżetu państwa.

Zobacz wideo Na co zwrócić uwagę, wybierając porodówkę? Jakie detale zaplanować?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.